Powstaje Kolej Aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego
21 kwietnia 2022fot. Radio Rodzina
Władze województwa dolnośląskiego oraz gmin zagłębia miedziowego podpisały umowę na opracowanie dokumentacji dla Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego. Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym na terenie Legnicko-Głogowskiego Obszaru Miedziowego w ciągu najbliższych lat uda się zoptymalizować istniejący układ komunikacji kolejowej.
– To kamień milowy. W ten sposób przywrócimy Polkowice na kolejową mapę Polski i zapewnimy sprawny transport dla okręgu przemysłowego, w którym mieszka około pół miliona ludzi. Kolej Aglomeracyjna Zagłębia miedziowego będzie jedną z najważniejszych inwestycji transportowych w najbliższym czasie – mówi Tymoteusz Myrda z zarządu Województwa Dolnośląskiego.
– Wierzę, że nasze działania doprowadzą do rychłego przywrócenia ruchu pasażerskiego z Lubina do Polkowic i w przyszłości z Polkowic do Głogowa. Podpisanie umowy to historyczne wydarzenie, które otwiera kolejny ważny etap rozwoju naszej małej Ojczyzny – Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Andrzej Kredkowski – wiceprzewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego podkreśla, że to dopiero początek planowanej inwestycji oraz duże wyzwanie dla samorządu.
Tymoteusz Myrda z zarządu Województwa Dolnośląskiego zaznacza, że projekt ma duże znaczenie dla regionu i mieszkańców.
– To cywilizacyjny projekt, dzięki niemu zapewnimy istotę funkcjonowania kolei aglomeracyjnej. Jej główne zadania to codzienne dojazdy do pracy, szkoły, które musza być realizowane sprawnie i bez opóźnień. Dzięki budowie drugiej nitki torów między Legnicą i Lubinem znikną nam opóźnienia w kursowaniu pociągów które powstają nie z powodu problemów przewoźników tylko przez uboga infrastrukturę torową – dodaje Robert Raczyński, Prezydent Lubina.
Pod hasłem Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego kryje się budowa linii kolejowej w relacji Lubin- Polkowice – Głogów z jednoczesną rozbudową istniejącej linii nr 289 Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów. Linia kolejowa nr 289 została wprawdzie poddana kompleksowej modernizacji, jednak jej przepustowość jest w dalszym ciągu ograniczona ze względu na jednotorowy szlak. Taki stan rzeczy powoduje, że nawet niewielkie zakłócenia w kursowaniu pociągów rodzą szereg negatywnych skutków dla całego regionu. Docelowo realizowany projekt pozwoli na stworzenie pętli komunikacyjnej łączącej najważniejsze ośrodki miejskie w tej części regionu.
Sygnatariuszami podpisanego dokumentu byli przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz samorządowcy z Głogowa, Legnicy, Lubina i Polkowic, którzy będą również uczestniczyć w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Wyłoniona w przetargu firma INFRA – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. opracuje Studium, które następnie posłuży do dalszych prac planistyczno-projektowych, realizowanych już przez PKP PLK. Wartość podpisanej dziś to ponad 2,1 miliona złotych.
mat. prasowe