Site icon Radio Rodzina

Letnie kłopoty z jakością powietrza we Wrocławiu. O co chodzi z ozonem?

W minionym tygodniu Urząd Miejski we Wrocławiu poinformował o wysokim stężeniu ozonu i zalecił środki ostrożności. O naturze problemu porozmawialiśmy ze specjalistami z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska we Wrocławiu podległego Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Sami niechcący wytwarzamy szkodliwy dla nas ozon

Na nasze pytania odpowiedziała p. Danuta Ostrycharz, główny specjalista ds. monitoringu powietrza, a także p. Zuzanna Janiszewska, referendarz ds. monitoringu środowiska. Ozon w naszym powietrzu nie jest nowym problemem, a winne jego powstawania w upalne lato jest spalanie paliw węglowodorowych.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/07/skadozon.mp3

Zwiększona obecność ozonu w powietrzu może być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza u ludzi bardziej wrażliwych i obciążonych chorobami.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/07/czemuozon.mp3

Prognozy są dostępne dla wszystkich

Dni z podwyższonym poziomem ozonu nie są też najlepszymi na podejmowanie wzmożonej aktywności fizycznej. Na szczęście nie musimy czekać na doniesienia o tym, że już on wystąpił – na stronie powietrze.gios.gov.pl dostępne są prognozy na najbliższe dni.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/07/prognozy-sprawdzanie.mp3

Choć problem niewątpliwie jest, to jego nasilenie pozostaje umiarkowane. Ostatnie komunikaty dotyczyły jedynie możliwości osiągnięcia tzw. poziomu informowania, który jest nie jest tym samym, co alarmowy.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/07/poziomy.mp3

Jak twierdzą fachowcy, długofalowe działania podejmowane w celu ograniczania emisyjności gospodarki i transportu mogą przynieść efekty.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2022/07/ozon-cala-rozmowa.mp3

Przygotował: Mikołaj Kłobuch

Exit mobile version