Miłośnicy dźwięków już niedługo będą mieć okazję do wsłuchania się w ten największy typ instrumentów muzycznych, dzięki kolejnej edycji Lata Organowego w Oławie. VI edycja będzie odbywać się w każdą środę sierpnia o godzinie 19:00 w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie.
Koncerty w ramach tej inicjatywy odbywają się już od 2012 roku, co oznacza, że tegoroczna odsłona zamyka pełną dekadę z muzyką organową w Oławie. Inauguracja festiwalu będzie miała miejsce już 2 sierpnia na oławskim rynku.
O początki inicjatywy zapytaliśmy Pawła Ożgę, Dyrektora Artystycznego Festiwalu „Oławskie Lato Organowe”.
Co istotne, każdy kolejny koncert będzie nowym doznaniem muzycznym. W zależności od daty inny wykonawca będzie prezentował swoje umiejętności.
- 3 sierpnia – będziemy podziwiać kunszt Adama Wróblewskiego w grze na wiolonczeli oraz Mikołaja i Pawła Ożgów w przypadku organów;
- 10 sierpnia – swój talent w muzyce organowej zaprezentuje Bartosz Patryk Rzyman;
- 17 sierpnia – będzie możliwość słuchania gry Marcina Kucharczyka;
- 24 sierpnia – ostatnim koncertem będzie ten w wykonaniu Tomasza Soczka.
O wyborze wykonawców mówi Paweł Ożga.
Każdy rodzaj instrumentów muzycznych ma swoje indywidualne cechy. Organy oprócz – zazwyczaj – imponujących rozmiarów, charakteryzują się bardzo unikalnym dźwiękiem i oferowanymi doznaniami muzycznymi.
Dla osób bardziej wtajemniczonych w świat tego instrumentu, interesujące mogą być parametry techniczne organów w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie.
VI Oławskie Lato Organowe może być ciekawym wydarzeniem zarówno dla osób, które pierwszy raz będą miały styczność z muzyką tego rodzaju, jak i tych gustujących w niej już od dłuższego czasu. Nam pozostaje zachęcić do skorzystania z możliwości wsłuchania się w dźwięk piszczałek.
Osoby, które nie będą mogły pojawić się w Oławie, również mają szansę posłuchać występów artystów. Trzy ostatnie koncerty, tj. 10, 17 oraz 24 sierpnia, będą streamowane na żywo w sieci, dzięki czemu z każdego miejsca na świecie będzie możliwość uczestniczenia w koncertach.
inf. T. Król