Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach 5–11.09.2022
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.09, g. 12:00
Wielki jubileusz 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech
Wykład Tadeusza Szczyrbaka, prezesa Rodziny Rodła – Wrocław, wydarzenie w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech
Związek Polaków w Niemczech to organizacja działająca w latach 1922–1939 – do wybuchu II wojny światowej. Jej członkowie kierowali się ideami codziennej pracy pozytywistycznej w polskich rodzinach, pracy narodowej, oświatowej, religijnej, spółdzielczej czy medialnej. Powstanie Znaku Rodła (8 listopada 1932) i Kongres Berliński (6 marca 1938), podczas którego uroczyście proklamowano Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła, to bardziej znane fakty z aktywności ZPwN. W XXI w. Wrocław jest stolicą Polaków spod Znaku Rodła, idee Rodła i Prawd Polaków trafiają bowiem współcześnie do coraz szerszego kręgu odbiorców.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116
11.09, g. 12:00
Kunsztowne symbole
Muzealny spacer w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022, prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Podczas spaceru po muzealnych wystawach uczestnicy poznają symbolikę przedmiotów, zwierząt, a nawet gestów postaci przedstawionych w malarstwie i rzeźbie. Będą się mogli przekonać, ile łączy współczesnego człowieka z istotnymi ideami przyświecającymi kulturze europejskiej, a w niej – i polskiej w poprzednich stuleciach.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Etnograficzne
10.09, g. 14:00
„Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” – oprowadzanie z tłumaczeniem na język ukraiński
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022, prowadzenie: Paulina Suchecka
Wystawa „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” opowiada o Dolnym Śląsku i jego skomplikowanej historii, przełamanej przez drugą wojnę światową. Losy jego mieszkańców pokazane są przez zabytki ilustrujące kulturę ludową tych, którzy mieszkali na Dolnym Śląsku przed II wojną światową i tych, którzy po wojnie na te ziemie przybyli.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
10.09, g. 16:00
Na ukraińską nutę – koncert zespołu Jedna Rodzina
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022
Zespół muzyczny Jedna Rodzina (Odna Rodyna) został założony w 2005 roku przez muzyczne małżeństwo Julię i Oleksija Makarenko, pochodzących z ukraińskiego miasta Zaporoże. Działaniom artystycznym przyświeca idea zachowania i popularyzacji folkloru ukraińskiego poprzez wykonywanie muzyki tradycyjnej czy tańca (również z nauczaniem). Zespół bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i artystycznych: koncertach, festiwalach, imprezach charytatywnych, a także weselach.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
11.09, g. 12:00
Ubranko dla krasnoludka – warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Wydarzenie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków, prowadzenie: Olga Budzan i Paulina Suchecka
Ulubiony miś, lala czy dinozaur też może zostać krasnoludkiem! Zapraszamy dzieci z ulubioną maskotką na warsztaty tworzenia ubranek. Naszym przytulankom wspólnie uszyjemy czapki i buty. Zapewniamy materiały i pomoc.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
11.09, g. 17:00
Bei Mir Bistu Sheyn i inne żydowskie szlagiery – koncert Aleksandry Idowskiej
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022
Artystka wystąpi z repertuarem tradycyjnych piosenek żydowskich oraz szlagierów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, których twórcami byli najwybitniejsi żydowscy kompozytorzy i autorzy tekstów. Akompaniament: Dawid Troczewski. Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
Wstęp wolnyx
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
9.09, g. 16:00
O czwartej pod kopułami
Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej w cenie biletu na wystawę. Zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod kopułami.
Wstęp z biletem na wystawę stałą.
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
10.09, g. 11:00
W poszukiwaniu zagubionych poszlak – warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
Co łączy dzieło sztuki, które liczy sobie 100 lat, z tym, które ma rok? Wspólnie udamy się na wystawę kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Wcielimy się w detektywów i znawców sztuki szukających wskazówek i powiązań między pracami pokazywanymi na wystawie.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
10.09, g. 14:00
Formy zwarte
Warsztaty sensualne z oprowadzaniem dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej „Warstwy. Maciej Kasperski”, prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
Narastające formy, zwarte, pełne korytarzy i misternych zagięć. Z uważnością zbadamy prace Macieja Kasperskiego. Poszukamy powtarzalnych form i rytmów. W części warsztatowej wykonamy własne prace o zbliżonej formie do tych poznanych na wystawie.
Bilety: 3 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej