Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił sześć i pół miliarda złotych na podniesienie wynagrodzeń w placówkach medycznych. To w związku z realizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Mówi Łukasz Sendecki – dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ.
W tym roku przekroczymy 10 mld złotych na wydatki, a w przyszłym roku szacuje się, że 12 mld złotych, dodaje dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ.
Wejście w życie ustawy oznacza konieczność podniesienia przez każdego kierującego placówką medyczną wynagrodzenia swoich pracowników do poziomu przewidzianego aktem prawnym. Zgodnie z artykułem piątym ustawy wzrost minimalnego wynagrodzenia dotyczy również pracowników pozamedycznych, zatrudnionych w danym podmiocie medycznym.
Z problemami finansowymi borykają szpitale powiatowe, w lepszej kondycji są placówki marszałkowskie.
Obok wskazanej kwoty 6,5 miliarda złotych na podniesienie minimalnego wynagrodzenia, do placówek medycznych trafi dodatkowo 2,5 miliarda złotych na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem placówek ochrony zdrowia. Wydatkowanie tej kwoty jest zależne od indywidualnej decyzji kierownictwa każdego z podmiotów medycznych.
Na rozmowę zapraszamy już jutro 16 września o godz. 8.10.
inf. wł./NFZ