Przedstawiono problemy zmieniającej się struktury demograficznej regionu
19 września 2022fot. Tomasz Król/Radio Rodzina
Emigracja młodych ludzi zaraz po zakończeniu edukacji, a także opóźnianie wejścia na rynek pracy, założenia rodziny i posiadania potomstwa — to część problemów demograficznych, jakie poruszono w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Wszystko w ramach III Kongresu Demograficznego.
Wicemarszałek Bogusław Szpytma zwrócił uwagę na problemy migracyjne, wojnę i nagły napływ dużej grupy uchodźców jako problemy mające wpływ na zmianę obrazu społeczeństw.
– Chcieliśmy przedyskutować wszystkie problemy, jakie wynikają ze zmieniającej się struktury demograficznej ludności w Polsce, bardzo zróżnicowanej regionalnie, bardzo zróżnicowanej lokalnie- o celach Kongresu mówiła profesor Józefina Hrynkiewicz, przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej.
Już 20 września zostaną opublikowane zestawy danych wynikowych z ostatniej Spisu Powszechnego. Jak informuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut, jest to pierwszy raz, gdy dane te zostały opracowane tak szybko.
Do jakich wniosków dochodzą uczestnicy Kongresu Demograficznego i na co chcą zwrócić szczególną uwagę rządzących?
Jak się okazuje, cały czas pojawia się znany od wielu lat problem emigracji młodych, wykształconych ludzi za granicę.
Zgodnie z tym, co usłyszeliśmy, przed rządzącymi pojawiają się wyzwania takie jak m.in. konieczność opracowania rozwiązań, które zachęcą Polki i Polaków do zakładania liczniejszych rodzin oraz wybierania mniejszych ośrodków miejskich lub wiejskich, jako miejsc do życia.