Noc Księgarń 2022 w Księgarni IPN na Solnym
3 października 2022fot. Patrycja Jenczmionka
7 października Księgarnia IPN przy pl. Solnym 8/9 stanie się jednym z centrów wrocławskiej Nocy Księgarń. Odwiedzający będą mogli spotkać się z autorami najnowszych publikacji IPN, posłuchać muzyki i, oczywiście, uzupełnić domowe biblioteczki o książki, które organizatorzy godzą się odstępować w nadzwyczaj niskich cenach.
Mówi dr Katarzyna Pawlak – Weiss naczelnik z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.
W tym roku po raz pierwszy w ogólnopolskiej akcji Noc Księgarń weźmie udział Oddział IPN we Wrocławiu. Inicjatywa, która ma w sposób różnorodny i ciekawy krzewić czytelnictwo, znakomicie współgra z misją Instytutu, który od lat konsekwentnie zabiega o społeczne zainteresowanie książką historyczną. Przez kilka wieczornych godzin (początek – godz. 17.30) w przytulnych wnętrzach księgarni będziemy mogli spotkać się z czworgiem związanych z Wrocławiem autorów, posłuchać i porozmawiać o gorących nowościach wydawniczych IPN.
Plan wydarzenia 7 października:
- 17.30 – Początek „Nocy Księgarń w IPN”.
- 18.00 – Spotkanie autorskie z ppłk. dr. Adamem Szymanowiczem, autorem książki „Placówka „Nabuchodonozor” w Teheranie 1932–1937. Z działalności polskiego wywiadu wojskowego na Bliskim Wschodzie. Wybór źródeł”.
- 19.00 – Spotkanie autorskie z dr Katarzyną Pawlak-Weiss oraz Jozefem Kesselmanem, synem autora książki „Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944”.
- 20.00 – Spotkanie autorskie z dr. hab. Tomaszem Balbusem, autorem książki „Podpułkownik Ludwik Marszałek „Zbroja””.
- 21.00 – Spotkanie autorskie z dr. hab. Jerzym Kirszakiem, autorem książki „Generał broni Władysław Anders 1892–1970. Czyny i pamięć”.
Premiera pamiętnika Szulima Keselmana „Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944”
Przed nam premiera pamiętnika Szulima Keselmana „Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944”.Publikacja książki przyczyniła się do przyznania pośmiertnie czworgu mieszkańcom Wołynia – Polakom i Ukraińcowi – tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Spotkanie autorskie z dr Katarzyną Pawlak-Weiss oraz Jozefem Kesselmanem, synem autora książki „Wspomnienia ocalonego. Wołyń 1941–1944” odbędzie się 7 października o godz. 19.00. Gośćmi redaktorki książki, dr Katarzyny Pawlak-Weiss z wrocławskiego IPN, będą świadkowie historii: syn ocalonego z Holokaustu autora oraz krewni osób, które uratowały mu życie
Nie będzie to bynajmniej koniec ciekawych spotkań. Tajniki pracy polskiego wywiadu wojskowego na Biskim Wschodzie w dwudziestoleciu międzywojennym ujawni obecnym ppłk dr Adam Szymanowicz – autor publikacji „Placówka »Nabuchodonozor« w Teheranie 1932–1937”. Niezwykłą postać Ludwika Marszałka „Zbroi” – oficera WP, żołnierza AK i WiN, zamordowanego we Wrocławiu w 1948 roku – przedstawi jego biograf, naczelnik wrocławskiego archiwum IPN dr hab. Tomasz Balbus. O legendarnym generale Andersie w związku publikacją cieszącego się dużym zainteresowaniem albumu „Generał broni Władysław Anders 1982–1970. Czyny i pamięć” opowie natomiast filar lokalnego Biura Badań Historycznych Instytutu, dr hab. Jerzy Kirszak.
– Program na piątek łączy różne postaci, tematy, czasy i realia, a naszym priorytetem jest mówienie o nich w przystępny i zachęcający odbiorców sposób – mówi koordynator wrocławskiej „Nocy Księgarń w IPN” Jakub Kulikowski. – Warto dodać, że dla 20 pierwszych gości przygotowaliśmy specjalne upominki, a swoistym intermedium dla rozmów o książkach będzie klarnetowy występ muzyka Konrada Kołtuna.
Odwiedzający będą mogli oczywiście pobuszować w księgarnianych regałach – cała oferta publikacji IPN będzie w piątek przeceniona. Nabywcy książek – bohaterek „Nocy” otrzymają ponadto egzemplarze z autografami autorów.
– Bardzo się staramy – podkreśla Jakub Kulikowski – aby pokazać wrocławianom naszą placówkę jako inspirujące i sympatyczne miejsce, gdzie każdy może wejść i wśród setek pozycji poszukać książki dla siebie. Taka też w rzeczywistości Księgarnia IPN na Solnym jest.
POSŁUCHAJ:
Strona internetowa „Nocy Księgarń w IPN”:
Profil facebookowy wydarzenia: https://www.facebook.com/events/400514338751355?active_tab=about
Profil Księgarni IPN na Solnym: