Trzy okna wychodzące na pomnik kard. Bolesława Kominka we Wrocławiu zyskają nowy blask. Autorem koncepcji jest niemiecki witrażysta Yvelle Gabriel, który podjął starania o dofinansowanie przedsięwzięcia. Artysta pracował m.in. w synagodze w Jerozolimie i Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu.
Pierwszym etapem „Okien Pojednania” było spotkanie środowisk kościelnych, twórczych oraz niemieckiego episkopatu i kurii metropolitalnej we Wrocławiu w celu dyskusji nad ideą – mówi Yvelle Gabriel, pomysłodawca projektu.
Artysta zainteresowany wątkiem przebaczenia i pojednania w powojennej Europie odwiedzał polskie miasta takie jak Gniezno, Opole czy Warszawa. To we Wrocławiu znalazł Plac Przebaczenia i poznał szczegóły Orędzia biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku ze słynnym zdaniem „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. – tłumaczy dr hab. Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.
W pracach nad witrażami artystę wspierać będzie wrocławska plastyczka, Magdalena Kowalewska. Jak będą wyglądać Okna Pojednania w Kościele NMP na Piasku?
Projekt ma zostać ukończony w 2025 roku: w 60. rocznicę wymiany listów biskupów polskich i niemieckich oraz w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Spotkanie z twórcami odbędzie się 11 października po godz. 18:00 w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu w ramach Remembrance & Future Forum. Wstęp wolny, zapraszamy.