PGE Energia Ciepła z Grupy PGE co roku od kilku lat organizuje na jesieni kampanie edukacyjne prezentujące proste sposoby na zarządzanie ciepłem w domu, dzięki którym można obniżyć zużycie ciepła, a co za tym idzie – oszczędzić domowy budżet. W tym roku, w obecnej sytuacji na rynku paliw, kwestia optymalnego zarządzania ciepłem w budynkach ma szczególne znaczenie.
Wraz z chłodnymi porankami i wieczorami mieszkańcy rozpoczęli ogrzewanie swoich mieszkań i domów. PGE Energia Ciepła corocznie w okresie jesienno-zimowym zachęca odbiorców ciepła do jego oszczędzania. Spółka realizuje działania edukacyjne, pokazujące odbiorcom ciepła i energii elektrycznej, jak w łatwy sposób oszczędzać ciepło zachowując ten sam komfort.
Dlaczego warto zmniejszyć ogrzewanie o 1 stopień, gdy wychodzimy z domu? Jaka temperatura jest najlepsza do spania? Ilu stopniom odpowiadają poszczególne poziomy termostatu? I jak zwiększyć efektywność ogrzewania nawet o 20%? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w 7 animacjach, przygotowanych przez PGE Energia Ciepła w poradniku „Oszczędzaj ciepło i dbaj o środowisko”, który znajduje się na stronie PGE Energia Ciepła. Prezentowane porady zachęcają do proekologicznej postawy, a także podpowiadają jak zaoszczędzić ciepło, energię i domowy budżet. Dzięki przyjaznej formie przemawiają nie tylko do dorosłych, ale także i do dzieci, edukując najmłodszych na temat świadomego gospodarowania ciepłem.
– Efektywność energetyczna jest równoznaczna z oszczędzaniem energii. To z kolei oznacza niższe koszty i mniejszy wpływ na środowisko. Warto edukować społeczeństwo, jak dbać o efektywne ogrzewanie domów i mieszkań, i jakie wymierne korzyści zyskają dzięki oszczędzaniu. Obecnie optymalne zarządzanie energią ma dodatkowy aspekt – pośrednio wpływa na bezpieczeństwo energetyczne. Rosnące ceny paliw, a także wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 powodują, że musimy zacząć oszczędzać energię i ciepło, zmieniając również swoje dotychczasowe nawyki – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Racjonalne zarządzanie ciepłem w mieszkaniu czy domu pozwoli ograniczyć zużycie ciepła, co wpłynie pozytywnie na domowe rachunki i środowisko. Warto zapamiętać, że obniżenie temperatury o 2oC to oszczędność 5% ciepła, 4oC to oszczędność aż 10%. Opłaca się zmniejszyć temperaturę o 2-3 stopnie w mieszkaniu, nie tylko dla oszczędności, ale także dla zdrowia i troski o planetę.
Pamiętajmy także, że zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20% ciepła. Ciepło zamiast ogrzewać pokój, krąży i jest pochłaniane przez materiały i meble. Również wietrzenie pomieszczeń z jednoczesnym odkręconym termostatem to strata ciepła, które ucieka na zewnątrz, podczas gdy grzejnik próbuje utrzymać ustawioną temperaturę, grzejąc mocniej.
PGE Energia Ciepła w lokalizacjach, w których posiada sieci ciepłownicze (m.in. Toruń, Zgierz) współpracuje z klientami prowadząc wspólne działania optymalizujące zużycie ciepła.
PGE Energia Ciepła produkuje ciepło dla mieszkańców Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Torunia, Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc, Zgierza, Siechnic i Gryfina. Łącznie z ciepła sieciowego, produkowanego w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła, korzysta około 2 milionów odbiorców. Przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy efektywności energetycznej budynków oraz zapobiegania emisji zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych kotłowni.