Site icon Radio Rodzina

Wrocławianie objechali Ziemię… 13 razy!

Foto: mat. pras.

Przez ostatnie dwa miesiące wrocławianki i wrocławianie mieli okazję rywalizować ze sobą w kampanii “W kółko kręcę”. Rywalizacja okazała się atrakcyjną zabawą – wzięło w niej udział 1444 osób, które przejechały łącznie 531 424 km (odległość dłuższą niż dystans z Ziemi na Księżyc, odległość odpowiadającą trzynastokrotnemu okrążeniu Ziemi po równiku). 

Co ciekawe na pierwszych trzech miejscach, z największą liczbą punktów znalazły się kobiety. Odpowiednio: panie Urszula (11206 pkt., 2099 km), Mirosława (10442 pkt. ,1517km) i Aleksandra (10374 pkt., 2006 km).  Zdobywczyni drugiego miejsca, Mirosława Gozdowska z Politechniki Wrocławskiej (najlepsza uczelnia wyższa w rywalizacji akademickiej) odbierając nagrodę przyznała, że rower przez te dwa miesiące był najważniejszy:

– Rywalizacja tak mnie wciągnęła, że właściwie jeździe na rowerze podporządkowałam codzienność. Nie liczyła się liczba przejechanych kilometrów, ale regularność. Dlatego cztery razy dziennie na rower. Trzeba było pamiętać o włączeniu aplikacji, no i o tym, że nie ma złej pogody na rower. 

I złej godziny, dodawał przedstawiciel dewelopera aplikacji Andrzej Jankowski z Prosolvers:

– To, że ktoś wsiada na rower o pierwszej czy trzeciej w nocy nie było ewenementem. Także to, że ktoś pracuje zdalnie, nie stanowiło problemu. Obserwowaliśmy takie sytuacje, że ktoś codziennie przed pracą wsiadał na rower, jechał do pracy, tam zawracał od razu do domu, pracował 8 godzin i po południu ta sama trasa!

Daniel Chojnacki, wrocławski oficer rowerowy podkreśl,a że dwumiesięczny konkurs spełnił swoje podstawowe zadania – nie tylko promocji ruchu rowerowego, ale też „rozciągnięcia sezonu”. W ankietach aż 48% uczestników przyznało, że jeździło rowerem dłużej niż w ubiegłym roku, ponieważ brali udział we „W kółko kręcę”. Blisko 25% zmieniło środek transportu z samochodu i komunikacji miejskiej na rower:

– Zawsze liczba kobiet jeżdżących na rowerach jest sygnałem dla włodarzy miasta, czy jeździ się bezpiecznie. Generalnie we Wrocławiu jest niewielka przewaga mężczyzna na rowerach (54%), ale tym bardziej cieszy wygrana trzech pań w naszej rywalizacji. 

W pierwszej edycji rywalizacji w 2020 roku wzięło udział 975 osób, tym razem niemal półtora tysiąca. Każda osoba biorąca udział w zabawie definiowała m.in. swoje miejsce zamieszkania oraz pracy/szkoły/uczelni. Te przejazdy wykonywane codziennie na rowerze generowały najwięcej punktów. Im dłużej jeździliśmy tym punktów było więcej. Dodatkowo można było otrzymać wiele bonusowych punktów –  za regularność, za zachęcenie znajomych, za dodatkową jazdę w inne miejsca, za wytrwałą jazdę podczas ostatnich dwóch tygodni rywalizacji. 

– Zebrane punkty można było wymienić na atrakcyjne nagrody, takie jak wejściówki do różnych obiektów sportowych i kulturalnych, płaszcze przeciwdeszczowe, ochraniacze na buty, bluzy wrocławskie, sakwy rowerowe i wiele, wiele innych – opowiada Magda Kroma z Wydziału Promocji wrocławskiego Urzędu Miasta. 

Główne nagrody to trzy wysokiej klasy rowery. Trafiły do zdobywców 5, 15 i 55 miejsca. Organizatorom szczególnie zależało, by nie promować najlepszych, ale losowo nagrodzić „przypadkowych” wrocławian. Ale w czasie udziału w rywalizacji, każdy mógł sprawdzić stan swojego konta i zdobyte punkty wymieniać na nagrody – bilety do kina, teatru, zoo, aquaparków, muzeów czy kawiarnii. 

Ciekawie wyglądała rywalizacja firmowa. Poza wspomnianą najlepszą uczelnią Politechniką Wrocławską, najlepszą szkołą średnią okazało się 8. liceum, najlepszą dużą firmą – Sąd Wrocław, a najlepszą średnią firmą… Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Prztyczka w nos wrocławskim urzędnikom dali ci z Urzędu Marszałkowskiego – zwycięzcy rywalizacji w konkurencji „Firma Największa”. Z kolei, jak przyznawali policjanci odbierając nagrodę, co prawda mają rowery służbowe, ale ten wynik „wykręcili” funkcjonariusze dojeżdżając do pracy i w czasie wolnym własnymi „dwoma kółkami”. 

Poniżej przedstawiamy całą klasyfikację i partnerów programu, którzy fundowali nagrody. 

Najlepsza szkoła Wyższa – Politechnika Wrocławska 296826 pkt

Najlepsza szkoła – Liceum Ogólnokształcące nr VIII – 12834 pkt.

Najlepsza firma największa – Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – 175308 pkt

Najlepsze firma duża – Sąd Wrocław – 65211 pkt. 

Najlepsza firma średnia – KOMENDA WOJEWÓDZKA POLICJI WE WROCŁAWIU – 50123 pkt.

Najlepsza firma mała – „HYDROPROJEKT – WROCŁAW” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ – 33576 pkt.

Najlepsza mirofirma – MACIEJ MYSZKO SENTIDO – 14658 pkt.

Podsumowanie w liczbach

1444 aktywnych uczestników

74845 przejazdów

531 424 przejechanych kilometrów (to więcej niż odległość z Ziemi do Księżyca (384 400 km) oraz ponad 13-krotny obwód Ziemi (40 075 km))

Pierwsze 3 miejsca:

1 Ula DSW 11206 pkt. 2099 km

2 Mironek 10442 pkt. 1517 km

3 AleksandraN 10374 pkt. 2006 km

Osoby, które otrzymują rowery

5 miejsce – likos – 10281 pkt. – 2053 km

15 miejsce – Baloo – 10115 pkt. – 1759 km

55 miejsce – wb37 – 8194 pkt. – 1481 km

Najlepszy senior – Zbyszek – 8118 pkt, 1341 km

Osoba, która przejechała największą liczbę kilometrów: Andre Specialized, 8553 pkt, 3113 km

Specjalne podziękowania dla partnerów:

Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.
Foto: mat. pras.

mat. pras.

Exit mobile version