15 gmin podpisało umowę na realizację programu „Ciepłe Mieszkanie”, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
– Chcemy oddychać czystym powietrzem. Kolejne gminy dołączają do programu – zaznaczał Ireneusz Zyska – Wiceminister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
O założeniach programu mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Jedną z gmin, która podpisała umowę jest Trzebnica. Burmistrz Marek Długozima podkreśla, że walka o czyste powietrze to ich priorytet zwłaszcza, że gmina ubiega się o statut uzdrowiska.
– Jako samorząd wspieramy działania związane z ochroną powietrza – mówi Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Gmina Dobromierz w Powiecie Świdnickim otrzymała środki w wysokości 600 tys. złotych, mówi wójt Jerzy Ulbin.
W ramach programu „Czyste Powietrze” złożono 25 tys. wniosków na kwotę 400 mln złotych, mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, mówi także o zmianach jakie będą obowiązywały od przyszłego roku w programie „Czyste Powietrze”.
Na wymianę „kopciucha” i termomodernizację domu jednorodzinnego będzie można otrzymać nawet 135 tys. zł dotacji. IV odsłona Programu „Czyste Powietrze” rusza 3 stycznia.
Budżet programu to 1,4 mld zł, w ramach którego wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej przekazują pieniądze do gmin.
Umowy z Programu „Ciepłe Mieszkanie” podpisały gminy: Bielawa, Świdnica Miasto, Stronie Śląskie, Dobromierz, Strzegom, Oleśnica, Trzebnica, Sobótka, Prusice, Żórawina, Krośnice, Wrocław, Strzelin oraz z gminami Nowa Ruda i Nowa Ruda Miasto.