Program pilotażowy pn.: „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” zakończony!
30 grudnia 2022Foto: Starostwo Powiatowe we Wrocławiu
Powiat Wrocławski zakończył realizację programu pilotażowego pn.: „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie”, w którym oferował możliwość skorzystania z telemedycznych możliwości, edukację w zakresie zdrowia i profilaktyki chorób oraz poprawę dostępności usług. Powyższy program składał się ze zdalnej usługi cyfrowej KTG tj. wsparcia kobiet w trzecim trymestrze ciąży oraz wykonania pomiarów parametrów fizjologicznych organizmu przy użyciu składowych urządzeń walizki telemedycznej – dla osób starszych.
Inauguracją tego przedsięwzięcia była zorganizowana dnia 4 listopada b.r. konferencja prasowa, podczas której przedstawiono cele pilotażu i wskazano, iż jest on uzupełnieniem realizowanych od kilku lat działań promujących zdrowy styl życia pn.: „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”, podczas których w moblinych gabinetach badani są mieszkańcy powiatu.
Realizacja programu pilotażowego „Powiat Wrocławski promuje e-zdrowie” to wykorzystanie możliwości najnowszych technologii, a także poprawa dostępności usług medycznych w miejscu zamieszkania. Badanie zdalnym KTG – profesjonalną i kompleksową opieką w zaciszu domowym, jest ważną alternatywą szczególnie teraz, w okresie jesienno – zimowym, kiedy wizyta w przepełnionej przychodni może wywoływać niepokój – mówi Roman Potocki.
Dzięki zdalnej usłudze KTG można kontrolować stan dziecka i pojawiające się skurcze. Zapewniona kliniczna jakość zapisów badań oraz możliwość wykonania telemedycznego KTG wraz z analizowaniem zapisów badań i interpretacją wyników KTG w systemie całodobowym, dały uczestniczkom niezwykłe poczucie bezpieczeństwa. Mimo, iż program zakończył się, uczestniczące w nim mieszkanki powiatu nadal będą pod opieką Centrum Monitoringu Położniczego – do dnia porodu.
Drugi komponent to kompleksowe rozwiązanie telemedyczne XXI w. służące przeprowadzeniu szybkich badań w terenie za pomocą walizki telemedycznej, składającej się m.in. z: 12 kanałowego EKG, ciśnieniomierza, pulsoksymetru czy spirometru.
Po zgłoszeniu się 45 osobowej grupy seniorów, zorganizowano w dniach 16-18 listopada oraz w dniach 30 listopada do 2 grudnia na terenie 3 gmin powiatu pomiary przy użyciu składowych urządzeń walizki telemedycznej. Dodatkowo osoby starsze skorzystały również z edukacji przeprowadzonej przez specjalistów w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób.
Czekających na badania seniorów odwiedzili przedstawiciele Powiatu Wrocławskiego – Roman Potocki – Starosta oraz Barbara Kosterska – Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, a także Wójt Gminy Jordanów Śląski – Paweł Filipczak, aby powitać uczestników programu oraz wysłuchać opinii starszych mieszkańców Powiatu Wrocławskiego na jego temat.
Cieszy mnie zainteresowanie ze strony seniorów. Wspólnie wymieniamy się opiniami na temat usług tzw. e-zdrowia, jakie daje nam możliwości, jakie szanse postęp technologiczny. Z opinii seniorów mogę z całą pewnością wywnioskować, że czekają oni na następną edycję badań, a władze powiatu chcą naszym seniorom umożliwić skorzystanie z takich udogodnień. – mówi Barbara Kosterska.
Przypomnijmy, powyższe działanie to system wsparcia seniorów, poprzez świadczenie usług cyfrowych, opartych na telemedycznch pomiarach parametrów życiowych wraz z interpretacją parametrów życiowych organizmu wykonaną przez Centrum Analiz.
Jestem pozytywnie zaskoczona, że istnieją badania w takiej formie i że to tak sprawnie jest przeprowadzane. To potrzebne badania dla osób starszych –uzyskałam konkretne odpowiedzi na moje pytania. Specjaliści są przemili, czuje się po prostu zaopiekowana – dodała jedna z seniorek.
Program pilotażowy „Powiat Wrocławski promuje E-zdrowie” jest pierwszym etapem działań w zakresie zdrowia planowanych przez Powiat Wrocławski w nadchodzącym roku.