W szpitalu im. Marciniaka zakończyliśmy właśnie remont pomieszczeń, w których będzie nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Projekt został sfinansowany w ramach dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Całość inwestycji (zakup sprzętu, adaptacja pomieszczeń) to prawie 3,5 mln zł.
Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego: – Zależy nam na rozwoju opieki medycznej nad najmłodszymi mieszkańcami Dolnego Śląsku. Nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej zwiększy bezpieczeństwo małych pacjentów w całym regionie. Na oddziale pracować będzie poszerzony zespół lekarzy i pielęgniarek specjalizujących się w intensywnej opiece.
Na oddziale są 4 stanowiska intensywnej terapii dla dzieciw różnym wieku – od niemowląt po nastolatki (od 0 do 18 roku życia).
Przestrzeń dla pacjentów i personelu medycznego zorganizowano na bazie pomieszczeń wyodrębnionych z Oddziału Chirurgii Dziecięcej. W szpitalu działają dwa oddziały dla dzieci – Oddział Chirurgii Dziecięcej oraz Oddział Neurologii Dziecięcej, które muszą spełniać zasadę kompleksowości leczenia i powinny mieć zagwarantowany dostęp do Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej.
Jarosław Majda, anestezjolog szef nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej: – Nasz oddział zabezpieczy pod względem intensywnej terapii wszystkie dzieci leczone w tym szpitalu. Mamy tu dwa oddziały dedykowane małym pacjentom. Chirurgię, gdzie przeprowadza się rocznie kilka tysięcy zabiegów, w tym skomplikowane procedury onkologiczne oraz neurologię dziecięcą, gdzie regularnie przyjmowane są dzieci z najcięższymi postaciami chorób układu nerwowego. Anestezjolodzy z naszego zespołu znieczulają także dzieci do procedur przeprowadzanych na bloku operacyjnym oraz w pracowniach diagnostycznych, w tym znieczulenia do rezonansu magnetycznego czy angiografii.
Anestezjolodzy dziecięcy będą również współpracować z innymi oddziałami, na których zdarzają się mali pacjenci – np. z neurochirurgią, ortopedią, chirurgią plastyczną.
Katarzyna Kapuścińska, dyrektor naczelna szpitala im. Marciniaka: – Uruchamiamy oddział, który odpowie na potrzeby pacjentów nie tylko naszego szpitala, ale także całego regionu. Zwiększenie dostępności łóżek intensywnej terapii dziecięcej podnosi poziom bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej i mam nadzieję, że poprzez nasze działania mamy w tym również udział. Warto dodać, że w szpitalu funkcjonuje Centrum Urazowe dla Dzieci – CUD, które zajmuje się leczeniem pacjentów wymagających interdyscyplinarnej opieki, w tym intensywnej terapii.
Aktualnie mali pacjenci – wymagający intensywnej opieki – są hospitalizowani w wydzielonych salach na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii (dla dorosłych).
Pierwsi pacjenci na nowym oddziale pojawią się już wkrótce (po podpisaniu przez szpital umowy z NFZ). Jego uroczyste otwarcie planujemy w marcu.