13 tys. Dolnoślązaków skorzystało z bezpłatnej profilaktyki onkologicznej
3 lutego 2023fot. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
W ramach inicjatywy #RakChadzaWspak zorganizowanej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH), mieszkańcy Dolnego Śląska mogli bezpłatnie i bez skierowania przebadać się w kierunku raka szyjki macicy, jelita grubego, płuc oraz raka piersi.
Badania realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego, pozwoliły na szybkie skierowanie 700 osób do pogłębionej diagnostyki. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego — Marcin Krzyżanowski podsumował dotychczasowe działania prowadzone w ramach akcji.
Zapytaliśmy prof. Marka Bębenka, kierownika Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego DCOPiH, jak w naszym regionie wygląda sytuacja w dziedzinie profilaktyki nowotworów jelita grubego.
Zgłoszenie się na badania jest łatwe, a profilaktyka w wielu przypadkach może uratować życie pacjenta.
Co 20 lat obserwuje się podwojenie liczby zachorowań na raka piersi, np. w 1980 roku było 5000 zachorowań, w 2000 roku było ich już 10000, a obecnie w Polsce odnotowuje się nawet 20000 nowych przypadków raka piersi. Zapytaliśmy prof. Rafała Matkowskiego, kierownika Centrum Chorób Piersi DCOPiH, z czego wynika stały wzrost liczby zachorowań na nowotwory piersi.
Lek. med. Michał Maciejewski z Centrum Nowotworów Ginekologicznych DCOPiH podkreślił znaczenie rozwoju profilaktyki nowotworowej.
Pani Magdalena, pacjentka Centrum Chorób Piersi – Breast Unit DCOPiH, zachęca do korzystania z badań profilaktycznych i wyzbycia się strachu przed badaniami.
Blisko 3300 cytologii, 4000 wydanych testów na krew utajoną w kale i prawie 6000 mammografii – to efekty pierwszej edycji Kampanii Społecznej #RakChadzaWspak zorganizowanej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH). Szczegółowe informacje na temat Kampanii i bieżących programów profilaktycznych dostępne są na stronie kampanii: www.rakchadzawspak.pl .