W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęły się zsyłki Polaków na Syberię. W wyniku przeprowadzonej przez NKWD akcji, około 140 tys. naszych rodaków zostało wywiezionych w jeden z najmniej przyjaznych życiu regionów Rosji. Dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń, we wrocławskim sanktuarium „Golgota Wschodu” przy ul. Wittiga 10 odbyła się uroczysta Msza Święta.
– Odeszli zabrani przemocą, z uścisków domowych pieleszy. – słowami piosenki ks. Łukasza Krzanowskiego MS pod tytułem „Syberyjskie Anioły” rozpoczęły się obchody rocznicy.
Andrzej Jaroch, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zwrócił uwagę, że w obliczu rosyjskiej zbrodniczej napaści na Ukrainę, motywy dawnych prześladowców naszych rodaków są dalej aktualne.
Prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Sybiraków. — Ryszard Janosz, podkreślił wyjątkowość sanktuarium „Golgoty Wschodu” w Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu.
Historie przedstawione na kartach edukacyjnych, eksponaty i wywiady przeprowadzone ze świadkami historii, mają być świadectwem tragicznych wydarzeń, które dotknęły wywiezionych na Sybir Polaków.
Historia Sybiraków to nie tylko martyrologia. Polacy zesłani na Sybir często walczyli z bronią w ręku o swoją wolność i możliwość powrotu do Polski. Mówi Juliusz Woźny, kustosz wystawy „Golgota Wschodu”.
Zachęcamy do wysłuchania homilii wygłoszonej w czasie Mszy Św. przez metropolitę wrocławskiego, ks. abp. Józefa Kupnego:
Zwiedzanie ekspozycji „Golgoty Wschodu” jest możliwe do 30 września. Wystawa mieści się w Kościele Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu, wstęp bezpłatny.
Obchody rocznicy masowych wywózek na Syberię potrwają kilka dni. Poniżej informujemy o zaplanowanych wydarzeniach:
11 lutego 2023 roku (sobota) – Weekend Opowieści
11.00 – Włodzimierz Kowalczyk „Wspomnienia z Sybiru oczami dziecka”
12.00 – Maria Dutkiewicz „Z Sybiru przez Afrykę, długa droga do domu”
13.00 – Martyna Kunecka „Dążąc do pełnej kontroli” – o systemach totalitarnych na wystawie „Golgota Wschodu”
14.00 – Juliusz Woźny – autorskie oprowadzanie kuratora wystawy
15.00 – Oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem
12 lutego 2023 roku (niedziela) – Weekend Opowieści
10.00 – Juliusz Woźny – autorskie oprowadzanie kuratora wystawy
11.30 – Agata Linowska „Pamięci mojego taty, wspomnienia rodziny katyńskiej”
13.00 – Martyna Kunecka „Trudy codzienności – o życiu i pracy Polaków na Syberii”
14.30 – Leszek Raziuk „Golgota Wschodu od podszewki”, spacer po wystawie z autorem scenografii