Site icon Radio Rodzina

Czy jest szansa na powrót jednego biletu na komunikację miejską i kolej we Wrocławiu?

fot. Pexels

Przedstawiciele ugrupowania „Razem” apelują o przywrócenie wspólnego biletu na kolej i MPK, a także postulują zniesienie podatku VAT na przewozy kolejowe.

Kornel Ślusarz z okręgu wrocławskiego Razem przypomniał historię działającego od 2013 do 2021 wspólnego biletu na kolej i komunikację miejską w granicach Wrocławia.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/02/1-O-historii-biletu.mp3

Jak zdaniem Kornela Ślusarza wygląda zestawienie działającego obecnie programu „Nasz Wrocław Kolej” z tzw. wspólnym biletem pod względem ich popularności wśród podróżujących?

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/02/2-Porownanie-programow.mp3

Sławomir Gadek z komisji programowej Razem podkreślił, że brak dostępu do kolei oznacza najczęściej większe bezrobocie w danej miejscowości.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/02/3-Wykluczenie-transportowe.mp3

Posłanka na Sejm — Paulina Matysiak przekazała, że partia Razem złożyła projekt ustawy, mającej wprowadzić zerową stawkę podatku VAT w pasażerskich przewozach kolejowych.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/02/4-0-podatek-VAT.mp3

Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformował o przełomie w rozmowach wrocławskiego magistratu z kolejarzami w sprawie kosztów przejazdów koleją w granicach miasta.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/02/6-Propozycja-dla-kolejarzy.mp3

Przedstawiciel UM Wrocławia podkreśla, że urzędnikom zależy na wypracowaniu długofalowego rozwiązania.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/02/7-Dlugofalowe-rozwiazanie.mp3

W czasie gdy wspólny bilet na kolej i komunikację miejską funkcjonował we Wrocławiu, rocznie odbywało się około 2 milionów podróży, w których pasażerowie korzystali z biletu w niższej cenie. Przy założeniu przywrócenia programu ze stawką, która została zaproponowana kolejarzom w grudniu, koszt funkcjonowania nowej edycji programu wyniósłby około 19 milionów złotych rocznie.

Exit mobile version