Powiat Wrocławski i europejska Wspólnota Alzacji – partnerstwo z wieloma perspektywami na przyszłość
12 lipca 2023Foto: Mat. Pras
Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią COVID-19, przedstawiciele europejskiej Wspólnoty Alzacji we Francji i Powiatu Wrocławskiego, spotkali się w Polsce w ramach wizyty partnerskiej, aby podsumować dotychczasowy ponad 22-letni dorobek współpracy i określić dalsze plany na przyszłość.
Sześcioosobowa delegacja z Francji, w skład której weszli radni i merowie reprezentujący europejską Wspólnotę Alzacji (następcę prawnego Departamentu Górnego Renu) przez niespełna trzy dni (3-5 lipca) odkrywała powiat wrocławski, przemierzając urokliwe zakątki gminy Mietków i Sobótka.
–Podczas wizyty nie zabrakło także merytorycznych spotkań i bardzo ważnych rozmów, które zaowocowały konkretnymi projektami na przyszłość, zaproponowanymi przez członków polsko-francuskiej Komisji Mieszanej podczas posiedzenia w Borzygniewie – mówi starosta Roman Potocki, podsumowując przebieg tej krótkiej i jednocześnie bardzo intensywnej wizyty.
Solidarni z Ukrainą
Jednym z ważniejszych punktów programu podczas wizyty było spotkanie francuskiej delegacji z uchodźcami z Ukrainy, przebywającymi w pensjonacie Zielona Oaza w Proszkowicach, których na co dzień wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu. Podczas spotkania dyrekcja jednostki w osobach dyrektor Arlety Szmigielskiej i zastępcy dyrektora Magdaleny Kuźnickiej podzieliła się z francuskimi gośćmi swoimi doświadczeniami, związanymi z realizacją bieżących potrzeb uchodźców i rozwiązywaniem pojawiających się problemów i wyzwań. Ich wypowiedzi dopełniła krótka prezentacja dotychczasowych działań pomocowych Powiatu na rzecz Ukrainy i jej obywateli, przedstawiona przez urzędującego członka Zarządu Powiatu Wiesława Zająca i sekretarza Powiatu Annę Żygadło, którzy z ramienia Zarządu Powiatu koordynują pomoc Ukrainie na terenie powiatu wrocławskiego. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, wręcz rodzinnej atmosferze, pełnej emocji i wzruszeń. Podczas wizyty dało się odczuć niesamowitą więź przyjaźni pomiędzy przebywającymi tu uchodźcami z Ukrainy a zarządzającą pensjonatem Zielona Oaza Aleksandrą Dogiel, która robi wszystko, aby stworzyć dla nich w tym miejscu namiastkę domu i rodzinnego ciepła. Warto dodać, że to m.in. do uchodźców przebywających w Proszkowicach trafiły dary, zebrane przez mieszkańców europejskiej Wspólnoty Alzacji i dostarczone dwoma transportami do powiatu w ramach współpracy Powiatu Wrocławskiego i europejskiej Wspólnoty Alzacji. W imieniu władz Powiatu, za ten piękny gest podziękował Wiesław Zając, członek Zarządu Powiatu, przekazując na ręce Pascale Schmidiger, wiceprzewodniczącej europejskiej Wspólnoty Alzacji, symboliczną statuetkę – szklane drzewo, wykonane przez lokalną artystkę.
Na turystycznych szlakach
W programie wizyty delegacji francuskiej znalazła się także wizyta w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie, z udziałem przedstawicieli Zarządu Powiatu Wrocławskiego na czele ze starostą Romanem Potockim, wicestarostą Andrzejem Szawanem oraz członkami Zarządu – Wiesławem Zającem i Barbarą Kosterską. Nie zabrakło także licznej reprezentacji radnych powiatu na czele z przewodniczącym Rady Piotrem Chmurzyńskim, radnym Józefem Żygadło oraz przedstawicielami Komisji Promocji Rozwoju i Współpracy Zagranicznej w osobach przewodniczącego Sławomira Hryniewicza oraz członka Komisji Janusza Gargały. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor ośrodka Hubert Kurdziel oraz dyrekcja Wydziału Organizacyjno-Prawnego starostwa w osobach dyrektor Beaty Pierzchały i zastępcy dyrektora Joanny Brodowskiej.
Po intensywnych, bogatych w pomysły, obradach polsko-francuskiej Komisji Mieszanej, która zebrała się w sali konferencyjnej ośrodka, przyszedł czas na mały relaks w postaci rejsu statkiem po malowniczych wodach Zalewu Mietkowskiego. Dalszą część dnia goście z Francji spędzili na terenie Sobótki, zwiedzając kościółek na szczycie Ślęży oraz drewnianą kapliczkę w Sulistrowiczkach, w towarzystwie proboszcza tutejszej parafii ks. Ryszarda Staszaka. Zasób wiedzy na temat historii tych miejsc, w połączeniu z charyzmatyczną, pełną pozytywnej energii, osobowością księdza Ryszarda Staszaka, zrobiły ogromne wrażenie na delegacji z Francji, wywołując w niej cały wachlarz emocji, od niekończącego się zachwytu, po nostalgiczne wzruszenie.
Niemniejsze emocje wzbudziła w delegacji wizyta w Katedrze Wrocławskiej. Przewodnikiem po świątyni był ks. Paweł Cembrowicz, który odkrył przed gośćmi z Francji wiele tajemnic i prawdziwych skarbów, pokazując im miejsca na ogół niedostępne i zarezerwowane tylko dla nielicznych. Bogate wnętrza tego miejsca i ciekawie opowiedziana historia świątyni pozostaną z pewnością na długo we wspomnieniach delegacji.
Spotkanie w starostwie
Na zakończenie wizyty goście z Francji spotkali się w starostwie z przedstawicielami Zarządu Powiatu Wrocławskiego – starostą Romanem Potockim, wicestarostą Andrzejem Szawanem oraz członkami Zarządu – Wiesławem Zającem, Barbarą Kosterską i Dariuszem Jedynakiem. Elementem dodatkowym podczas wizyty było zwiedzanie nowo wybudowanej części starostwa, w towarzystwie dyrektor Beaty Pierzchały, która koordynowała projekt rozbudowy budynku urzędu. Spotkanie z Zarządem Powiatu było okazją do rozmów na temat kompetencji i zadań realizowanych przez obydwa samorządy.
Rozmowy o przyszłości
Podsumowując przebieg wizyty delegacji francuskiej w powiecie wrocławskim, obok niewątpliwych korzyści, związanych z promocją powiatu, należy podkreślić jej bardzo merytoryczny i owocny charakter w kontekście dalszych planów i działań w przyszłości. Zostały one konkretnie wyznaczone i zatwierdzone przez członków Komisji Mieszanej w Borzygniewie, w skład której po stronie polskiej wchodzą wicestarosta Andrzej Szawan, członek Zarządu Barbara Kosterska i Sławomir Hryniewicz, przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Rady Powiatu Wrocławskiego. Członkowie Komisji potwierdzili niesłabnącą wolę dalszej współpracy, opracowując wspólnie projekt programu pracy na najbliższe trzy lata. W programie znalazły się m.in. takie obszary jak: polityka społeczna, kultura, wsparcie młodzieży, seniorów, sport, współpraca międzyszkolna i turystyka.
Ponad dwudziestodwuletnia współpraca z partnerem francuskim oparta jest na solidnych filarach, o czym można się było przekonać podczas pandemii COVID-19 i w czasie trwającej obecnie wojny w Ukrainie.
– Działając na odległość, potrafiliśmy działać wspólnie nie tylko na rzecz naszych mieszkańców, ale również obywateli Ukrainy, wpierając ich w tym trudnym dla nich czasie, w ramach pięknej idei międzynarodowej solidarności społecznej. Jestem przekonany, że nasza przyszła współpraca z partnerem francuskim zaowocuje w przyszłości wieloma cennymi inicjatywami. Jej fundamentem jest wzajemna przyjaźń i empatia względem najbardziej potrzebujących, a to jest najważniejszy fundament każdego partnerstwa i jednocześnie gwarancja udanej współpracy w przyszłości – mówi wicestarosta Andrzej Szawan, który przewodniczy polsko-francuskiej Komisji Mieszanej z ramienia Powiatu Wrocławskiego.
Mat. Pras.