Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oraz Dolnośląski Wojewódzki Odział NFZ, zapraszają na badania profilaktyczne, które odbędą się w podwrocławskich Obornikach Śląskich w sobotę 22 lipca. Akcja zorganizowana została na terenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego DCOPiH przy ul. Trzebnickiej 3, w godz. od 13.00 do 17.00.
– Warto zachować czujność onkologiczną, dlatego zachęcamy do tego, by w okresie wakacyjnym jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich – mówi Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH. – Przygotowaliśmy propozycje badań dla każdej grupy wiekowej. Liczymy na to, że z białej soboty skorzystają dzieci, rodzice i dziadkowie.
– Od lat stawiamy na profilaktykę i finansujemy programy badań profilaktycznych. Statystyki są jednak niepokojące i pokazują, że nie traktujemy swojego zdrowia z należytą powagą. Dlatego korzystamy z okazji takich jak ta, aby zachęcić Dolnoślązaków do badań – podkreśla Łukasz Sendecki, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Na miejscu będzie można skorzystać z pakietu badań i porad przygotowanych dla każdej grupy wiekowej m.in.:
- Badań znamion skóry. Badanie jest skierowane do osób z podejrzanymi zmianami na skórze.
- Badań cytologicznych. Program skierowany jest do kobiet wieku 25–59 lat.Cytologię profilaktyczną można wykonać co trzy lata. Jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak wirusy HIV, HPV lub pacjentka przyjmuje, obniżające odporność, leki immunosupresyjne – po roku.
- Badań stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż. Lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).
- Badań densytometrycznych i porad specjalisty dotyczących osteoporozy. Z badań mogą skorzystać kobiety po 40 roku życia. Badanie gęstości mineralnej kości jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonywana jest za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Wynik oceniany jest przez lekarza.
Wszystkie badania są bezpłatne i skierowane do osób uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ.
Przy stanowisku informacyjno-edukacyjnym NFZ będzie można m.in.:
- wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- dowiedzieć się jak skorzystać z portalu: Diety NFZ,
- dowiedzieć się jak zrobić badania w ramach programu Profilaktyka 40+,
- założyć aplikację MojeIKP, mojeFizjo+.
Dodatkowo:
- Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu będzie prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy.
- Centralny Ośrodek informatyki pomoże w uruchomieniu i korzystaniu z aplikacji mObywatel, która umożliwia posługiwanie się mDowodem.
- NASK przygotował także stanowisko informacyjno-edukacyjne z zakresu cyberhigieny i edukacji smogowej.
Mat. Pras.