Site icon Radio Rodzina

Nie prześpij wymiany kopciucha

fot. pixabay.com

Na dworze wciąż słoneczna, jesienna aura. Nie prześpijmy jesieni przed zimą. Czy to dobry czas na wymianę kopciucha? – pytamy Pawła Mirowskiego – zastępcę Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.

-To doskonały czas by wymienić kopciucha i ocieplić dom, mówi Paweł Mirowski – zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/01_kopciuch-1.mp3

Przypomnijmy od 29 września br. gminy mogą starać się o dotacje na wymianę kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. W drugiej odsłonie programu „Ciepłe Mieszkanie” – oprócz właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy mogli skorzystać
z dofinansowania już w pierwszej edycji programu – nowymi beneficjentami końcowym są najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych. Do rozdysponowania jest miliard złotych.

5 lat programu „Czyste Powietrze”

Niemal o 80 proc. mogą spać wydatki za ogrzewanie w ok 150-metrowym domu jednego z beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, który z dotacją 69 tys. zł zainwestował w kompleksową termomodernizację.

„Przy okazji piątych urodzin programu „Czyste Powietrze” warto przypomnieć, jak w ostatnich latach pracowaliśmy nad jego rozwojem i dostępnością” – mówi pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/02_kopciuch-1.mp3

Dolnoślązacy chcą korzystać z programu „Czyste Powietrze”

Od stycznia program nabrał nowego wyrazu. Odnotowujemy wzrost na Dolnym Śląsku, wylicza pełnomocnik.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/03_kopciuch.mp3

-Chcemy pokazywać ten program jako program korzyści. Ile możemy zaoszczędzić? mówi wiceprezes NFOŚiGW. Możemy zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii obecnie oszczędzić po realizacji ten inwestycji.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/04_kopciuch.mp3

Województwo Dolnośląskie liderem w programie „Ciepłe mieszkanie”

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/05_kopciuch.mp3

O zmianach w programie mówi Paweł Mirowski – zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/06_kopciuch.mp3

Jakie są warunki otrzymania dotacji?

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/07_kopciuch.mp3

Wnioski są realizowane do 2026 roku.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2023/10/08_kopciuch.mp3

Obecnie w programie „Czyste Powietrze” obowiązują trzy poziomy wsparcia uzależnione od wysokości dochodów. Na termomodernizację i nowe źródło ciepła można dostać nawet 136,2 tys. zł – w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Zainteresowani mają do dyspozycji trzy ścieżki składania wniosków: przez internet na stronie gov.pl, w urzędzie (za pośrednictwem gmin lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej) oraz w wybranych bankach (Kredyt Czyste Powietrze).

Od początku bieżącego roku obowiązują także nowe zasady w „Czystym Powietrzu”, m.in.: wyższe progi dochodowe i wyższe maksymalne kwoty dotacji możliwych do uzyskania, waloryzacja kosztów kwalifikowanych, promocja kompleksowej termomodernizacji. Wprowadzone zmiany pozwoliły również dostosować program do korzystania ze środków unijnych.

inf. wł./mat. prasowe

Exit mobile version