Wrocław zyska nowe tereny zielone. To „Stanisławowski Las Pamięci”
11 października 2023fot. Radio Rodzina
Wrocław zyska nowe tereny zielone. To „Stanisławowski Las Pamięci” – miejsce upamiętniające zgładzonych przez Gestapo przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa. Na blisko 4 hektarowej działce, przy ulicy Jana Karola Chodkiewicza, posadzone zostaną dęby czerwone oraz szypułkowe, wytyczone zostaną ścieżki spacerowe i wykonane trawniki. W centralnym miejscu stanie pomnik.
Projekt „Stanisławowski Las Pamięci” powstał na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu we współpracy m.in. z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, który szukał ciekawego pomysłu na zagospodarowanie działki nieopodal lotniska.
– Jesteśmy uczelnią przyrodniczą, mamy kompetencję, by taki las zaprojektować, posadzić go, a potem o niego dbać. To wyzwanie, ale zarówno pracownicy jak i studenci, są przygotowani do takich wyzwań, w końcu kształcimy i architektów krajobrazu i specjalistów od świata roślin – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor UPWr i dodaje, iż jest pewien, że z kolejnego zielonego miejsca w mieście ucieszą się wrocławianie.
„Stanisławowski Las Pamięci” ma być miejscem upamiętniającym zgładzonych przez Gestapo przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa (dziś Iwano-Frankowska) na Ukrainie. Zamordowani w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 r. w lesie pod Stanisławowem to głównie nauczyciele, lekarze i urzędnicy. Dokładna liczba zamordowanych nie jest znana, ocenia się ją na około 800 osób, w tym około 130 nauczycieli.
Zgodnie z projektem zagospodarowania terenu przewiduje się nasadzenie drzew leśnych: dębów czerwonych i dębów szypułkowych, wykonanie ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz wykonanie trawników wzdłuż ścieżek i wokół pomnika, montaż pomnika i montaż tablic informacyjnych.
Pomnik poświęcony ofiarom zaprojektuje i wykona Instytut Pamięci Narodowej.
Dziś uczelnia otrzymała oficjalną informację z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o przyznaniu jej na realizację projektu 15 mln złotych w obligacjach skarbowych.
Mat. Pras.