Średniowieczne sztolnie, sekrety podziemi projektu „Riese”, piękno natury w Jaskini Niedźwiedziej, owiane legendą podziemia zamków – to tylko przykłady miejsc, które będziemy eksplorować jesienią na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rusza z nową akcją promującą odkrywanie tajemnic w regionie. Zaprezentuje nie tylko obiekty należące do Szlaku Tajemniczych Podziemi, ale także inne miejsca na Dolnym Śląsku, które skrywają pod ziemią historię.
Dolnośląski Szlak Tajemniczych Podziemi
– Zauważyliśmy, że w październiku i listopadzie następuje znaczący spadek ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku. Rozpoczęliśmy nową akcję promocyjną „Zgłębiaj tajemnice”, żeby pokazać, że nasz region jest atrakcyjny przez cały rok. Jesień w Sudetach jest przepiękna, ale może być też kapryśna, dlatego proponujemy wycieczki do miejsc, które zachwycą turystów bez względu na pogodę – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Mroczne sekrety i kręte korytarze pełne zawiłej historii: tej jesieni na Dolnym Śląsku zgłębimy tajemnice! Szlak Tajemniczych Podziemi zrzesza dziesięć arcyciekawych atrakcji. Podziemia dolnośląskich twierdz i zamków czy wnętrza dawnych kopalni, które w górzystych partiach regionu drążono w poszukiwaniu złóż kruszców i surowców naturalnych, skrywają jeszcze niejedną nierozwiązaną zagadkę. Dlatego wycieczka w głąb dolnośląskiej ziemi to doskonała lekcja lokalnej, niekiedy niezwykle dramatycznej historii.
Zgłębiaj tajemnice dolnośląskich podziemi
Na głębokości 50 metrów pod Zamkiem Książ można zwiedzić podziemną trasę turystyczną, czyli półkilometrowy odcinek, który intryguje historią z okresu II Wojny Światowej oraz tajemnicą zaginionego Złotego Pociągu. Podczas przejścia odwiedzający zobaczą potężną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra. Do obiektów projektu „Riese”, największego projektu nazistowskich Niemiec, należy również Podziemne Miasto Osówka. Zwiedzić tam można 1200 m korytarzy, hal i wyrobisk z 1945 roku, a także w trakcie trasy ekstremalnej przeprawić się łódką desantową.
Wśród obiektów biorących udział w akcji musiały się znaleźć dwie pruskie twierdze warowne: w Kłodzku pochodząca z XVII wieku oraz w Srebrnej Górze, która zaliczana była do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Pod starówką Kłodzka ciągnie się również Podziemna Trasa Turystyczna, w której przez stulecia toczyło się życie – znajdowały się tam magazyny, kantory, karczmy, kryjówki. Obecnie można zwiedzić korytarze o długości blisko 600 m.
Tych, którzy wybierają się w okolice Karkonoszy zaprosimy do Time Gates – Bramy Czasu, gdzie podczas godzinnej wędrówki najdłuższymi podziemiami w Karkonoszach odbyć można wyjątkową podróż w czasie, poznając niezwykłe legendy i historię regionu.
Zachęcimy również do odwiedzenia Jaskini Niedźwiedziej – najdłuższej jaskini w polskiej części Sudetów. Ze względu na unikalną i dobrze zachowaną szatę naciekową, uchodzi za najpiękniejszą w Polsce. Można ją zwiedzać na dwa sposoby: trasą turystyczną oraz ekstremalną, podczas której turyści poczują się jak prawdziwi grotołazi.
Na dolnośląskiej trasie znajdują się też dawne kopalnie. A wśród nich kopalnia św. Jana w Krobicy – jedna z najstarszych kopalni w Polsce z pozostałościami wyrobisk eksploatacyjnych rudy cyny. W Starej Kopalni w Wałbrzychu można przejść podziemną trasę turystyczną. Na terenie byłego zakładu górniczego, zwiedzający poznają cały proces i historię wydobycia węgla kamiennego na tym terenie. Magicznym miejscem na mapie Dolnego Śląska jest Kopalnia Uranu w Kletnie. Wizytówką trasy są kolorowe wystąpienia miejscowych minerałów takich jak: fluoryt, ametyst, malachit czy baryt. W Górach Złotych można odkryć skarby Kopalni Złota. To ponad godzinne zwiedzanie dwóch sztolni, podczas których spotkać można ducha Gertrudy, zobaczyć, ile złota wydobyto przez wieki w Złotym Stoku, podziwiać podziemny wodospad. Najmłodsi na pewno nie będą się nudzili przy płukaniu złota oraz podczas podziemnego spływu łodzią.
Lista miejsc, które biorą udział w akcji:
Kopania Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Niklu Chryzoprazu i Opalu
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Time Gates – Bramy Czasu
Podziemia Zamku Książ
Podziemne Miasto Osówka
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Kopalnia Nowa Ruda
Kopalnia św. Jana w Krobicy
Obiekty Riese
Kopalnia Uranu w Kletnie
Twierdza w Srebrnej Górze
Twierdza w Kłodzku
Jaskinia Radochowska
Więcej informacji i ciekawostek na temat akcji znajdziecie na oficjalnych profilach Dolnego Śląska w social mediach oraz na stronie www.dolnyslask.travel. Jeżeli znacie jeszcze ciekawe podziemia, które warto zwiedzić jesienią, dajcie znać! Do zobaczenia na szlaku!