11 listopada obchodzić będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień wcześniej (10 listopada) z tej okazji w Bazylice św. Elżbiety odbędzie się uroczysty koncert na legendarnych organach Englera. Ideą tego wydarzenia będzie wspólne przeżywanie i zaśpiewanie dobrze znanych Polkom i Polakom pieśni patriotycznych, jak „My pierwsza Brygada”, „Bywaj dziewczę zdrowe” czy „Szara Piechota”. Będą to jednak pieśni o charakterze radosnym i pogodnym, aby wprowadzić słuchaczy w dobry nastrój.
– Odbudowaliśmy organy Englera nie tylko ze względu na ich historię i znaczenie artystyczne, ale przede wszystkim, aby mogły służyć mieszkańcom Wrocławia podczas takich uroczystości jak odzyskanie niepodległości – mówi Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta.
W ramach cyklu „Wrocławianie śpiewają” 10 listopada (piątek) o godzinie 18:00 w Bazylice św. Elżbiety odbędzie się bezpłatny koncert poświęcony 105. Rocznicy odzyskania niepodległości. Dla pełnego wybrzmienia „głosu Śląska”, na tę uroczystość prof. Piotr Rojek przygotowuje specjalny utwór organowy, nawiązujący charakterem do wykonywanych pieśni patriotycznych.
– Koncerty cieszą się dużą i stałą popularnością – mówi Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki, koordynujący promocję wydarzeń związanych z koncertami w kościele św. Elżbiety.
Wrocławianki i Wrocławianie 1, 8 i 15 grudnia usłyszą najpiękniejszy, klasyczny repertuar organowy, jak chorały adwentowe Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu młodych mistrzów. Każdy występ potrwa ok. 45-55 minut, podczas którego o właściwy dobór artystów zadba współorganizator wydarzenia: Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Koncerty odbywają się pod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
Wojciech Mazur, organista bazyliki pw. św. Elżbiety we Wrocławiu oraz kustosz odbudowanych organów Michaela Englera wykonał dwie przygrywki chorałowe Johanna Sebastiana Bacha przygotowane na okres adwentu, a także podzielił się wrażeniami z grania na tym instrumencie.
Johann Sebastian Bach – Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659. Fragment w wykonaniu Wojciecha Mazura.
Johann Sebastian Bach –Herr Christ, der ein’ge Gottes Sohn, BWV 601. Fragment w wykonaniu Wojciecha Mazura.
Odbudowane XVIII-wieczne organy są najbogatszym instrumentem dawnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Dlatego nazywane były „głosem Śląska”. Po 46 latach milczenia rozpoczęto dla nich nową epokę – epokę wirtuozerii muzyki organowej, ale i koncertów poświęconych ważnych wydarzeniom.
Mat. Pras. /Inf. Wł.