Amazonia Brazylijska, Arktyka Kanadyjska, Kazachstan, Kamerun, Madagaskar – w tych krajach m.in. posługują oblaci Maryi Niepokalanej. Jakie tradycje, zwyczaje są obchodzone w tym czasie i jak przeżywa ten czas miejscowa ludność z misjonarzami na drugim krańcu świata?
Pasterka na Madagaskarze zaczyna się już o godz. 20:00 i trwa ok. 2-3 godzin. Na ten czerwonej wyspie nie ma choinki, mówi ojciec oblat Marcin Wrzos.
Na Madagaskarze strojone są drzewa palmowe. W tym czasie ludzie zakładają odświętne ubrania i buty, bo w tym jednym z najbiedniejszych krajów chodzi się boso.
Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Amazonii Brazylijskiej?
Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki, opłatka, 12 potraw czy dodatkowego talerza dla przybysza. S. franciszkanka s. Barbara Furgał dzieli się z nami jak przeżywa się ten czas na drugiej stronie globu.
-Boże Narodzenie w Amazonii Brazylijskiej to święto, które łączy tradycję chrześcijańską z kulturą lokalną, mówi franciszkanka s. Barbara Furgał.
Boże Narodzenie to także okazja, by spotkać się z rodziną, przyjaciółmi, by wyrazić radość z Narodzenia Zbawiciela – dodaje siostra.
Święta w jednym z najzimniejszych zakątków świata
W Polsce coraz częściej w czasie Bożego Narodzenia nie ma śniegu. W tym roku temperatura ma wynosić kilka kresek powyżej zera. A jak spędzają ten czas w Arktyce Kanadyjskiej? Tu Wigilia to czas pokuty i pojednania.
-W Arktyce Kanadyjskiej Boże Narodzenie ma wymiar wspólnotowy mówi ojciec oblat Daniel Szwarc.
Gry i zabawy odbywają się od Bożego Narodzenia do Nowego Roku.
Boże Narodzenie w Kamerunie
Tu śnieg nie zaskoczy żadnego kierowcy. W czasie świąt temperatura w Kamerunie to ponad 30 stopni. Siostry dominikanki przyozdabiają tu kaktusy. Boże Narodzenie to czas bliskości i czułości.
-Jaki kraj, taka choinka mówi dominikanka s. Rachela Kaczmarek.
Boże Narodzenie to także święto dzieci. W tym czasie najmłodsi otrzymują zabawki w dniu swojego święta.
A jak jest w Kazachstanie? Dowiedzą się Państwo w Boże Narodzenie po godz. 16:00. ZAPRASZAMY!