Kard. Grzegorz Ryś: Dialog z judaizmem jest dla Kościoła budujący
17 stycznia 2024Fot. BP KEP / Episkopat.pl
17 stycznia obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim. To święto ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, obchodzone corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
-Celem dialogu jest wzajemne poznanie. Drugim celem jest możliwe współdziałanie, zwłaszcza na rzecz pokoju – powiedział kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, podczas konferencji prasowej przed XXVII Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Kard. Ryś przyznał, że dialog katolicko-żydowski przyjął obecnie poważną i regularną formę. „W Kościele katolickim nie mówimy nigdy o dialogu z Żydami jako o dialogu międzyreligijnym. To nie jest dialog taki sam jak choćby z Islamem czy innymi religiami świata. My nazywamy Żydów – za Janem Pawłem II – starszymi braćmi w wierze lub – za Benedyktem XVI – naszymi ojcami w wierze” – podkreślił.
Kardynał wyjaśnia, jak wyglądają tegoroczne centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce.
Dzień Judaizmu ma na celu ponowne odkrycie więzi z judaizmem poprzez wgłębienie się we własną (katolików) tajemnicę. Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce brzmi: „Szalom/Pokój – Dar Boga”. „Żyjemy w świecie, który jest rozdarty wojną, i w którym chrześcijanie i Żydzi powinni robić wszystko, żeby prowadzić ten świat do pokoju” – podkreślił kard. Ryś.