Rusza nowa odsłona programu rezydencyjnego Wrocławia Miasta Literatury UNESCO

Foto: Mat. Pras. Wrocławski Dom Literatury

Wrocławski Dom Literatury uruchamia nowy program rezydencji literackich skierowany do pisarek i pisarzy oraz tłumaczek i tłumaczy literatury. Nabór rusza 30 stycznia i potrwa do 26 lutego. Wybrana osoba zostanie zaproszona na miesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia.

Pobyty rezydencyjne to znakomita okazja, by nad swoim projektem literackim popracować przez miesiąc w pełnym skupieniu i w warunkach sprzyjających twórczym działaniom. Krakowska pisarka Barbara Sadurska tak wspomina swoją rezydencję we Wrocławiu: „Pomyśleć tylko: wstajesz rano, otwierasz okno, robisz kawę i możesz pisać. Nikt ci nie przeszkadza, nikt niczego od ciebie nie chce. We Wrocławiu jesteś wśród ludzi, dla których to, co piszesz, jest najważniejsze. I nagle twoja robota ma sens! Niesamowite? Tak. Taka była rezydencja literacka we Wrocławiu, Mieście Literatury UNESCO”.

Pobyt w ramach rezydencji Wrocławia Miasta Literatury UNESCO został zaplanowany na maj, miesiąc niezwykle bogaty w literackie i kulturalne wydarzenia. Rezydent lub rezydentka otrzyma na czas pobytu samodzielne mieszkanie w centrum miasta oraz stypendium w wysokości 2000 zł netto. Będzie mieć też okazję zaprezentować swoją twórczość podczas otwartego spotkania autorskiego.

„Podczas rezydencji Wrocławski Dom Literatury stał się i moim domem, a czas spędzony we Wrocławiu posłużył do lepszego zrozumienia siebie i dolnośląskości” – wspomina Zbigniew Rokita, laureat Nagrody Literackiej Nike 2021, którego Wrocław Miasto Literatury UNESCO gościł w 2022 roku.

W naborze do programu rezydencji Wrocławia Miasta Literatury UNESCO mogą wziąć udział pisarki i pisarze oraz tłumacze i tłumaczki literatury, również ci mieszkający za granicą. Program skierowany jest do osób po debiucie literackim. Do zgłoszenia należy załączyć biogram wraz z bibliografią oraz krótki opis projektu, nad którym kandydatki i kandydaci pracować podczas wrocławskiej rezydencji.

Swoją kandydaturę należy zgłaszać przez formularz dostępny pod adresem https://tiny.pl/cz658 do 26 lutego 2024 roku. Nazwisko osoby, która otrzyma zaproszenie na rezydencję, zostanie ogłoszone na początku marca.

Rezydencja Wrocławia Miasta Literatury UNESCO to nie jedyny program rezydencyjny, jaki realizuje Wrocławski Dom Literatury. Od kilku lat pisarze i pisarki z Polski mogą starać się o pobyt w czeskim Broumovie organizowany we współpracy z CzechLit – Czeskim Centrum Literackim oraz z Centrum Kulturalnym i Edukacyjnym Klasztoru Broumov. Z kolei autorzy i autorki związani z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem mają szansę spędzić miesiąc w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Te pobyty Wrocławski Dom Literatury organizuje we współpracy z Fundacją im. Wisławy Szymborskiej. Nabory na oba wyżej wspomniane programy odbędą się w drugim kwartale 2024. We Wrocławiu odbywa się też prestiżowa trzymiesięczna rezydencja dla laureatów Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej (którą przyznają czytelnicy w ramach Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus) – w październiku 2023 zdobyła ją ukraińska pisarska Tamara Duda, którą Wrocław będzie gościł w tym roku.

Dotychczas z różnych odsłon programu rezydencyjnego Wrocławskiego Domu Literatury skorzystali m.in. Anna Adamowicz, Olga Gitkiewicz, Małgorzata Lebda, Barbara Klicka, Jaroslav Rudiš, Oksana Zabużko i Filip Zawada.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content