Prze nami trzydniowe posiedzenie Sejmu. Obrady biją rekordowe wyniki oglądalności i są szeroko komentowane w mediach. Dlaczego tyle emocji wywołują obrady i jak nie dać się nabrać na triki oraz manipulację polityków, a także jak zdystansować się od nadmiaru informacji?
Dr Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego tłumaczy , dlaczego jest tak duże zainteresowanie „sejmflixem”.
Psycholog mówi także o manipulacjach, które stosują politycy.- Politykom zależy przede wszystkim na poparciu, dlatego podgrzewają atmosferę, podkręcają nam poziom stresu, wprowadzają nas w fazę alarmową twierdząc, że jesteśmy zagrożeni i efekt jest taki, że my cierpimy, stresujemy się i angażujemy się na ich rzecz.
Można uciec od manipulacji stosowanej przez polityków, zaznacza doktor.
Czym można zastąpić politykę, jeśli zaczniemy odczuwać lęk czy strach?
POSŁUCHAJ:
Posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przedłuża on legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zmiany te wynikają z decyzji Rady Unii Europejskiej, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 do 4 marca 2024 roku.
Izba rozpocznie też prace nad obywatelskim projektem ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej. Zgodnie z nim, po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.
Podczas tego posiedzenia Sejm zajmie się też innym obywatelskim projektem, który wprowadza emerytury stażowe. Jest to inicjatywa Solidarności. Zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy, a mężczyźni 40 latach.
inf. wł. /IAR