Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie już otwarte – partnerem projektu jest KGHM Polska Miedź S.A.

mat. prasowe

Branżowe Centrum Umiejętności, które powstało przy Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie, jest jedną z pierwszych tego typu jednostek dydaktycznych w Polsce. Lubińska placówka stawia na doskonalenie zawodowe w dziedzinie górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych. Partnerami projektu, obok KGHM, jest także Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa z Katowic.

KGHM współpracuje z MCKK od wielu lat w zakresie doskonalenia zawodowego pracowników, od czerwca 2023 r. współpraca ta została poszerzona właśnie o partnerstwo w zakresie utworzenia BCU, będącego flagowym projektem Ministerstwa Edukacji i Nauki.  Zadaniem 120 centrów, jakie do końca 2024 r. mają powstać w Polsce, jest podniesienie kompetencji zawodowych wśród uczniów, studentów, nauczycieli oraz pracowników.

– Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie to projekt, który długofalowo będzie wsparciem dla interesariuszy KGHM, czyli szkół branżowych i zawodowych, uczelni, ośrodków badawczo-rozwojowych i innych instytucji otoczenia gospodarczego. Wspólnie z MCKK tworzymy miejsce, które nie tylko doskonali umiejętności zawodowe, ale także promuje szkolnictwo zawodowe jako kluczowy element rozwoju naszej branży – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Obiekt otwarty przez MCKK ma być związany z górnictwem metali i ich przeróbką. Na terenie Poligonu Szkoleniowego MCKK powstał budynek o powierzchni ponad 1000 m2, w którym znajdują się nowoczesne pracownie dydaktyczne. W nowej placówce edukacyjnej w Lubinie swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe będą mogli zdobywać uczniowie szkół patronackich KGHM, ale także pracownicy miedziowej spółki. W centrum znalazła się m.in. przestrzeń na warsztaty SMG, czyli samojezdnych maszyn górniczych. Powstał tam również taśmociąg ze stacją przesypową i pulpitem sterującym, pracownia symulatorów spawania, pracownia automatyki górniczej, pracownia informatyczna, a także stanowisko do nauki prac na wysokości.

Dodatkowym zadaniem będzie wsparcie współpracy na linii szkoła-uczelnia-pracodawca, promowanie technologicznych innowacji oraz upowszechnianie wiedzy nt. transformacji cyfrowej i ekologicznej. 

Podczas oficjalnego otwarcia, zgromadzeni mogli wysłuchać krótkiej prelekcji Krzysztofa Porębskiego, dyrektora naczelnego ds. górnictwa w KGHM na temat „Przyszłości górnictwa rud miedzi”. Wystąpienie przedstawiciela KGHM to zapowiedź konferencji „Górnictwo przyszłości – dzień otwarty przemysłu wydobywczego rud metali”, jakie miedziowa Spółka przygotowuje w ramach partnerowania projektowi BCU. Pierwsza z nich zaplanowana jest w czerwcu 2024 r., a nad jej programem, obok specjalistów z KGHM pracują również współpracujące uczelnie – Politechnika Wrocławska oraz Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.

KGHM od kilku lat realizuje program edukacyjny „Kompetentni w branży”. Patronatem spółki objętych jest 10 szkół ponadpodstawowych z województw: dolnośląskiego i lubuskiego.

Celem projektu jest ścisła współpraca na linii szkoła – KGHM, która umożliwi kształcenie młodych ludzi zgodnie z realnymi wymaganiami biznesu oraz najnowszymi osiągnięciami przemysłu miedziowego. Uczniowie, zdobywający wiedzę w klasach patronackich, mogą liczyć na merytoryczną pomoc, dostęp do materiałów dydaktycznych, a przede wszystkim mogą skorzystać z dedykowanego im programu stypendialnego oraz możliwości odbycia praktycznej nauki zawodu.

mat. prasowe KGHM

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content