Site icon Radio Rodzina

Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL , Wikimedia Commons

3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792, uchwalił Ustawę Rządową, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji Trzeciego Maja. Jakie było znaczenie tego aktu? To wyjaśnia historyk, dr Adrian Kosowski.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/04/01-dr-Kosowski.mp3

Pomimo że dokument ten został podpisany 233 lata temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań. Jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami, a jej twórcy (m.in. król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, bp Adam Krasiński) wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem; działaniem dla dobra kraju.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/04/02_dr-Kosowski.mp3

Dzięki reformom Sejmu i uchwaleniu Konstytucji, państwo Polsko-Litewskie miało powstać z dotychczasowej słabości oraz pozbyć się wpływu zaborców. – Nasze państwo potrzebowało odbudowy i skutecznego zarządzania. – wyjaśnia historyk.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/04/03_dr-Kosowski.mp3

Uchwalenie konstytucji wywołało sprzeciw prorosyjskich magnatów. Upatrywali oni w dokumencie zagrożenia dla starego porządku, głównie dla „złotej wolności” szlacheckiej. Caryca Katarzyna II obawiała się, że zmiany ustrojowe mogą doprowadzić do zmiany w funkcjonowaniu państwa polskiego, które od lat uważała za swój protektorat.

W nocy z 18 na 19 maja 1792 r. w Targowicy na Podolu (a faktycznie w Petersburgu) trzej magnaci: Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski, zawiązali konfederację i wezwali wojska rosyjskie na pomoc „w obronie wolności zagrożonej reformami Sejmu Czteroletniego”. Konsekwencją było wkroczenie do Polski rosyjskich wojsk i wojna. Zakończyła się, gdy konfederatów spod Targowicy poparł król Stanisław August Poniatowski. W ten sposób wielkie dzieło Konstytucji 3 maja zostało przekreślone. Obecnie oryginalny dokument Konstytucji Trzeciego Maja przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Zapraszamy na audycję o historii Konstytucji 3 Maja w piątek, 3 maja, po godz. 17:00.

Fot. Portal Gov.pl
Exit mobile version