Wyznaczali kierunki działania w kwestii ochrony środowiska

fot. Radio Rodzina

W środę reprezentanci WFOŚiGW, lokalni politycy i działacze oraz reprezentanci Nardowego Funduszu Ochrony Środowiska dyskutowali nad tworzeniem Dolnośląskiej Strategii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym strategii energetycznej. Dokumenty skupią się min. na ochronie przyrody, Odry i atmosfery oraz gospodarce obiegu zamkniętego.

W czwartek, 23 maja zostanie przyjęta wspólna strategia Narodowego Funduszu oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niedługo rozpoczną się też prace nad tworzeniem dolnośląskiej strategii, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Paweł Łapacz – prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu – zaznacza, że jest to szczególny moment z wielu względów.

Do współpracy nad indywidualną Strategią Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, WFOŚiGW zaprasza wszystkich – samorządowców, instytucje wojewódzkie z całego Dolnego Śląska.

O konkretnych filarach, które będą uwzględnione w strategii dla województwa dolnośląskiego mówi Paweł Łapacz.

Jak mówi Paweł Łapacz, kwestia ochrony Odry również zostanie poruszona w strategii. Jednak, szczegółów w tej kwestii jeszcze nie zdradził. Strategia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, nad którą prace rozpoczną się w czerwcu nie pominie kwestii ochrony przyrody.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska co cztery lata przygotowuje strategie czteroletnie wspólne Narodowego Funduszu wraz z wojewódzkimi. Krzysztof Pałka członek Rady Nadzorczej NFOŚ zaznaczył, że od początku prac, czyli od stycznia 2024 NFOŚ chciał, by wojewódzkie oddziały miały jak największy wkład w prace.

Spotkanie z dziennikarzami poprzedziło konferencję, na której zgromadzeni działacze, naukowcy dyskutowali na temat strategii dla Dolnego Śląska oraz kierunków działania i finansowania ochrony środowiska i transformacji energetycznej. Krzysztof Pałka z NFOŚ zaznaczył, że województwo dolnośląskie będzie pilotażem we wspólnych działaniach.

Dr Maciej Zathey podkreślił, że to właśnie Dolny Śląsk jest regionem, który jako pierwszy stworzył strategię dotyczącą transformacji energetycznej. O stworzonym w 2022 roku dokumencie opowiada dr Zathey – dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

Dzisiejsza konferencja stanowi otwarcie przez WFOŚiG we Wrocławiu przestrzeni do dyskusji. Zostaną na niej przedstawione kontekst strategiczny, założenia wspólnej strategii Narodowego Funduszu i Funduszy Wojewódzkich, które później będą płaszczyzną startową do strategii wojewódzkich.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content