„My, biskupi, najpierw przypomnieliśmy sobie, że zasadniczym miejscem przekazu i formacji wiary jest parafia. Przy czym budzenie wiary ma miejsce w rodzinie chrześcijańskiej. Nauczanie religii jest dopełnieniem tego, co powinno mieć miejsce w rodzinie i we wspólnocie parafialnej” – mówił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
W Polsce trwa debata nt. formy nauczania religii oraz katechizacji. Temat ten był poruszany podczas konferencji prasowej po zakończeniu obrad 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 10-12 czerwca br. w Warszawie.
Mówi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Priorytet katechizacji w parafiach wynika m.in. z kryzysu wiary młodego pokolenia, współczesnego stylu życia rodzin oraz z potrzeby odnowy Kościoła.
Bp Czaja podkreślił, jak ważna jest rola katechisty. „Katechista ma inną rolę niż katecheta w szkole. Katecheta przekazuje podstawowe prawdy wiary i zasady wiary, a katechista – kerygmat, to świadek wiary pełen misyjnego zaangażowania” – wyjaśnił.
Episkopat Polski podjął decyzję o dopracowaniu podstawy programowej, jak również stworzeniu ramowego programu dzieła katechizacji w parafii.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zaakcentował, że „powinniśmy być zaangażowani we wspólnotę Kościoła w Polsce”. Zwrócił jednak uwagę, że nie chodzi o wolontariat. „To są rzeczy wyrastające z chrztu świętego” – stwierdził.
Źródło: BP KEP