Site icon Radio Rodzina

„Pan Tadeusz” kończy 190 lat!

Epopeja narodowa Adama Mickiewicza została wydana po raz pierwszy w 1834 roku. Na świętowanie okrągłej rocznicy powstania pierwodruku w tym tygodniu zaprasza Muzeum Pana Tadeusza. Co dokładnie będzie się działo?

Dzieło romantycznego poety to bez wątpienia jeden z najważniejszych utworów w historii polskiej literatury. Ciekawostką jest, że pierwsze wydanie nie posiadało żadnych ilustracji, ponieważ wieszcza po prostu nie było stać na umieszczenie ich w książce. O okolicznościach powstania pierwodruku opowiada Magdalena Sudoł z działu historii i interpretacji „Pana Tadeusza” z oddziału Ossolineum przy Rynku.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/07/okolicznosci-powstania.mp3

Muzeum Pana Tadeusza z okazji okrągłej rocznicy przygotowało kilka aktywności, które mogą zainteresować nie tylko fanów literatury. Jak będzie można świętować urodziny epopei?

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/07/wystawy-z-okazji-rocznicy.mp3

Zaplanowano także oprowadzania kuratorskie: w sobotę o 12:00 będzie można dokładniej poznać prezentowany rękopis „Objaśnień”, a w południe w niedzielę usłyszymy o „Albumie Zofii z Szymanowskich Lenartowiczowej”. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Oprócz tego odbędą się warsztaty z psychografologii, podczas których uczestnicy dowiedzą się więcej o charakterze pisma Adama Mickiewicza. Na te zajęcia nie ma już miejsc, ale można zapisywać się na listę rezerwową.

Szczegóły obchodów 190. rocznicy pierwszego wydania „Pana Tadeusza” znajdują się na stronie internetowej Muzeum: Rarytasy w zbiorach Ossolineum. Pokazy z okazji 190. rocznicy pierwszego wydania „Pana Tadeusza” – Muzeum Pana Tadeusza

Exit mobile version