Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 9-14.07.2024
8 lipca 2024Foto: Mat. Pras.
W nadchodzącym tygodniu Muzeum Narodowe we Wrocławiu uczci 170. rocznicę urodzin Jacka Malczewskiego wykładem pt. „Czarodziej i hipnotyzer. O twórczości Jacka Malczewskiego”, który wygłosi Małgorzata Macura. Z kolei w Muzeum Etnograficznym obok letnich warsztatów dla dzieci, zaplanowano również dwa wydarzenia towarzyszące wystawie „Rzeczy przysposobione” – oprowadzanie po ekspozycji, które poprowadzi wrocławski artysta Jacek Zachodny oraz spacer po Przedmieściu Oławskim, którego przewodnikiem będzie Maciej Wlazło [Beard of Breslau].
Wszystkie wydarzenia dostępnę poniżej:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
10.07, g. 12:00 i 14:00
Moje kimono – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Karolina Rzepka
Kimono to najbardziej rozpoznawalny element kultury Japonii. Podczas zajęć dowiemy się, czym jest, kto i jak je nosił, a na najnowszej wystawie czasowej „Kimono jako doświadczenie…” zobaczymy, jak współcześni artyści wykorzystują kimonowe formy w swojej twórczości. Zajęcia zakończą się pracą plastyczną nad własnym projektem.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
12.07, g. 12:00 i 14:00
Zwierzęta chińskiego zodiaku – przygoda z grafiką – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Wakacje z Orientem”, prowadzenie: Sławomir Ortyl
Dwunastu znakom zodiaku chińskiego patronują zwierzęta. Podczas zajęć dowiesz się, pod jakim znakiem-zwierzęciem się urodziłeś i jakie cechy są mu przypisywane. Zdobyta wiedza posłuży do wykonania pracy graficznej z… zodiakalnym zwierzęciem, oczywiście.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
13.07, g. 11:00
Na łonie natury: las w muzeum – warsztaty plastyczne Eveliny Kachynskiej dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Z rodziną do Muzeum”
Czy lubicie spacerować w świeżym, szumiącym, pachnącym lesie? Zamknąć oczy i słuchać dźwięków natury, śpiewu ptaków, odgłosów mieszkańców zielonego królestwa? Jeśli marzy Wam się wycieczka na łono natury, to zapraszam do naszego muzealnego lasu! Zobaczymy jego różne oblicza na obrazach w galeriach Muzeum Narodowego, a potem stworzymy swój własny, który będzie nam przypominać o naszej wielkiej wyprawie!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
14.07, g. 12:00
Czarodziej i hipnotyzer. O twórczości Jacka Malczewskiego w dniu jego 170. urodzin. Wykład Małgorzaty Macury
Życie Jacka Malczewskiego (1854–1929) było równie barwne i skomplikowane jak jego malarstwo. Zapraszamy do wysłuchania historii o artyście w dniu jego 170. urodzin. Podczas wykładu dowiemy się między innymi, jaki był stosunek Malczewskiego do mesjanizmu polskiego, co myślał o twórczości Gustava Klimta i innych modernistów, a także o jego artystycznych poszukiwaniach. Znajomi mówili o Jacku, mistrzu autokreacji: czarodziej, hipnotyzer. W trakcie prelekcji postaramy się dostrzec utalentowanego człowieka niepozbawionego rozterek i słabości, które ukształtowały go jako artystę.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Muzeum Etnograficzne
9.07, g. 12:00
W cieniu drzew – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Julia Szot
W upalne letnie dni schronienia szukamy pod drzewami. Zresztą nie tylko my, ludzie. Te rośliny są oazą spokoju dla wielu innych gatunków zwierząt. W różnych częściach Polski włodarze miast wciąż dosadzają nowe drzewa. Co sprawia, że są tak cenne, że cieszymy się z ich obecności? Spróbujemy o tym porozmawiać. W części plastycznej zajęć stworzymy drzewom minipomnik.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
11.07, g. 12:00
Koneserzy kwiatów – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat, prowadzenie: Julia Szot
Trzmiele, pszczoły, osy i szerszenie – bez tych wszystkich owadów nasz świat wywróciłby się do góry nogami! Na zajęciach poznamy owady, które najbardziej pracowicie zapylają kwiaty. Czy znacie je wszystkie? Na koniec spróbujemy wykonać podobiznę wybranego stworzonka.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
13.07, g. 15:00
„Rzeczy przysposobione” – artystyczne oprowadzanie z Jackiem Zachodnym
Wrocławski artysta Jacek Zachodny z breslauerskich przedmiotów tworzy artystyczne instalacje, łącząc rzeczy należące pierwotnie do różnych porządków przestrzennych i odtwarzając tym samym hybrydową rzeczywistość powojenną Ziem Zachodnich. W swoim mieszkaniu gromadzi przedmioty odziedziczone po rodzinie przybyłej na Dolny Śląsk ze Lwowa oraz – jak je określa – „niemieckie artefakty” pozostawione we Wrocławiu przez przedwojennych mieszkańców miasta. Jednak niektóre rzeczy wymykają się tej prostej klasyfikacji. Zarówno o nich, jak i o całej wystawie opowie ze swojej perspektywy sam artysta.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
14.07, g. 12:00
„Miejsca przysposobione” – spacer z Maciejem Wlazło / Beard of Breslau. Spacer towarzyszący wystawie „Rzeczy przysposobione”
Przed II wojną światową Ohlauer Vorstadt (Przedmieście Oławskie) było przede wszystkim dzielnicą przemysłową miasta. Od lat 60. i 70. XIX w. obszar wypełniał się kwartałami wielopiętrowych czynszowych kamienic, które częściowo przetrwały wojenne czasy, nadając miejscu charakter. Mimo upływu lat i niemal całkowitej wymiany ludności duch dawnej, przedwojennej, industrialnej dzielnicy miasta odcisnął na niej swoje piętno. Ślady po byłych mieszkańcach są jeszcze widoczne na elewacjach budynków, w zaułkach, sieniach kamienic i przedmiotach przez nich pozostawionych. Spacerując po Przedmieściu można lepiej poznać wzajemne relacje Breslau i Wrocławia, które trwają już ponad siedem dekad.
Spacer po Przedmieściu Oławskim poprowadzi Maciej Wlazło / Beard of Breslau: przewodnik miejski po Wrocławiu, autor wpisów opisujących i komentujących stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego po wojnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz przybliżających historyczne ciekawostki związane z miastem i regionem. Współautor w Radiu Wrocław cyklu programów „Wrocław spacerem”.
Wstęp wolny
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce zbiórki: skwer przed Muzeum Etnograficznym
14.07, g. 14:00
Tkamy! – Integracyjne warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat dostosowane do potrzeb osób w spektrum. Prowadzenie: Julia Szot
W trakcie spotkania podejmiemy próbę utkania małego dywanika. Obejrzymy tkaniny stworzone za pomocą różnych technik i zastanowimy się, czy stare i nowe tkaniny czymś się różnią. Do pracy użyjemy materiałów z odzysku. Zachęcamy do przyniesienia własnych materiałów (np. starych t-shirtów) do przetworzenia.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
9.07, g. 11:00
Zielony – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Zielono mi! …I co to może znaczyć? Zielono może być w lesie, zielono na trawie, a czy może być zielono na schodach, na moście lub pod wodą? Zapraszamy do zabawy w poszukiwanie zielonego koloru na obrazach i tworzenia w technice kolażu własnych kompozycji nasyconych tym radosnym kolorem.
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
12.07, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.
Wstęp z biletem na wystawę stałą
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
13.07, g. 11:00
Żółty – wakacyjne warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Lato w Pawilonie: Kolory lata”, prowadzenie: Dominika Chochołowska-Bocian
Żółty to radość, energia, optymizm, słońce, życie! Punktem wyjścia do naszych kreatywnych warsztatów z kolorem żółtym będzie niezwykły abakan właśnie w tej słonecznej barwie. Idąc śladem Magdaleny Abakanowicz, stworzymy własne, nieco odrealnione formy inspirowane naturą. By w pełni uruchomić naszą wyobraźnię, zastanowimy się też, jak smakuje i jak pachnie żółty. Czeka nas czas pełen świetlistych, radosnych wrażeń!
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
13.07, g. 12:00
Awantura o „Venus”. Historia krakowskich wystaw aktu kobiecego. Wykład Aleksandry Szwedo w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Maria Pinińska-Bereś”
„Venus 70” – pierwsza wystawa fotograficzna aktu i portretu kobiecego została otwarta w Krakowie 6 maja 1970 roku. Wydarzenie cieszyło się wielką popularnością, gromadząc ponad 200 tys. zwiedzających, a już kolejnego roku ekspozycja zyskała zasięg międzynarodowy.
„Poematy na cześć urody kobiecego ciała” od początku wzbudzały wiele kontrowersji, ale niewątpliwie miały ogromny wpływ na dyskusję w temacie obyczajowości PRL-u. Akty kobiece prezentowane na wystawach otworzyły drzwi do odważniejszego prezentowania wizerunków nagiego ciała w kulturze wizualnej Polski Ludowej.
Podczas wykładu prześledzimy ponad dwudziestoletnią historię wystaw „Venus” i zastanowimy się nad wartością artystyczną kobiecego aktu. Porozmawiamy o wpływie, jaki wywarła „Venus” na ówczesne środowisko nie tylko fotograficzne, ale artystyczne w ogóle.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
13.07, g. 13:00
Różowy protest – warsztaty Barbary Przerwy w ramach cyklu „Uszyj sobie rzeźbę” towarzyszącego wystawie „Maria Pinińska-Bereś”
Spotkanie na najnowszej wystawie czasowej prezentującej twórczość Marii Pinińskiej-Bereś. Uczestnicy warsztatów obejrzą ekspozycję, a następnie własnoręcznie uszyją rzeźby inspirowane jej twórczością.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
13.07, g. 18:00
Gorsety na (nie)miarę sztuki – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Czym jest gorset we współczesnym świecie? Ozdobną bielizną, wspomnieniem „tortur” w imię idealnej sylwetki? A co symbolizuje gorset w sztuce Marii Pinińskiej-Bereś? Jak rozpoznać, czy sami nie „więzimy się” w niewidzialnych fiszbinach norm, wymagań i oczekiwań? Zatańczymy nasze poglądy i przemyślenia. Zatańczymy radość ze swobodnego oddechu i spontanicznego gestu! Zapraszamy do improwizacji „Gorsety zostają już tylko w muzeum!”.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
14.07, g. 12:00
Yokosuka, Hiroshima i Frida Kahlo – twórczość Miyako Ishiuchi. Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „One. Historie Fotografek”
„Dlaczego w fotografii nie było wielkich artystek?” – odpowiedzią na tę parafrazę pytania Lindy Nochlin jest wakacyjny cykl prezentujący sylwetki fotografek. Przyjrzyjmy się „cichej obecności” kobiet w fotograficznym środowisku, która w ostatnim czasie jest odkrywana na nowo.
Miyako Ishiuchi to fotografka obdarzona wrażliwym spojrzeniem – jednakowo czułym dla miejsc, ludzi oraz przedmiotów. Jej droga artystyczna zatacza szerokie kręgi od rodzinnego Yokosuka i fotografię dokumentalną, poprzez upamiętnienie ofiar wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie, aż do domu Fridy Kahlo. Wątki – wydawałoby się zupełnie odmienne, ale jednak ciągle oscylujące wokół tematu kondycji ludzkiej.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
Mat. Pras.