Site icon Radio Rodzina

Koncert organowy we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety

Mat. Pras.

W piątek o godz. 19 odbędzie się kolejny z letnich koncertów organowych w kościele św. Elżbiety. Zachęcamy, by chętni do wysłuchania organów Englera przychodzili wcześniej – w okresie wakacyjnym we Wrocławiu w okolicach Rynku jest wielu turystów. Kwadrans przed rozpoczęciem koncertu może po prostu nie być już wolnych miejsc siedzących. 

Koncerty odbywają się przy współpracy Urzędu Miejskiego, Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz parafii garnizonowej św. Elżbiety. Gdy zapadła decyzja o odbudowie organów (zakończyła się w 2022 roku i kosztowała ponad 20 mln zł), od razu postanowiono, że mają one służyć nie tylko celom sakralnym. Głównym sponsorem ich odtworzenia była gmina Wrocław. Od 2022 roku koncertów w św. Elżbiecie wysłuchało ponad 20 tys. osób – niezależnie od wydarzeń liturgicznych.   

Bardzo się cieszymy, że legendarny instrument cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie ma wątpliwości, że warto było porwać się na tak wielką rekonstrukcję. Organy pomagąją budować turystyczną renomę Wrocławia, ale nie tylko. Ponad wszelką wątpliwość dowiedliśmy też, że muzyka organowa potrafi zdobyć wierne grono odbiorców. Wiele osób, które widzimy w św. Elżbiecie, to stali bywalcy – mówi Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta. Koncerty odbywają się co piątek od czerwca do września stałej porze i są bezpłatne. Każdy ma szansę obcowania z wysoką kulturą. Repertuar, regularne wykonywanie dzieł absolutnych klasyków, wykracza poza tradycyjne pojmowanie muzyki sakralnej – dodaje Radosław Michalski. 

Piątkowy koncert będzie okazją do posłuchania preludiów chorałowych   Dietricha Buxtehude, Johanna Sebastiana Bacha i Johannesa Brahmsa oraz dwóch ciekawych, bardzo malarskich i fantazyjnie opowiedzianych muzycznie scen ze Starego Testamentu. Mowa o dwóch sonatach biblijnych Johanna Kuhnau.

Zagra 26-letni, utalentowany wrocławski organista Maciej Lewandowski. To absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Naukę  pobierał m.in. pod kierownictwem dra hab. Piotra Rojka, który jest dyrektorem artystycznym cyklu koncertów organowych w św. Elżbiecie.

Budowę wielkich organów w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety rozpoczął w 1750 roku Michael Engler młodszy, a zakończyli jedenaście lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Instrument, z uwagi na swoje wspaniałe możliwości dźwiękowe, był nazywany „Głosem Śląska”. Spłonął w katastrofalnym pożarze bazyliki w 1976. Od 2020 roku trwała rekonstrukcja, którą przeprowadzono z użyciem oryginalnych technik, włącznie z użyciem znanych w XVIII wieku narzędzi, w oparciu o zachowaną dokumentację, badania innych zachowanych instrumentów Englera, a nawet w oparciu o zachowany rękopis tego organmistrza dla potomnych – rodzaj „podręcznika” budowy organów.   

Koncert organowy

w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

26 lipca 2024, godzina 19.00

pod patronatem

Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dra hab. Krystiana Kiełba

Proboszcza parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałata płk. Janusza Radzika

Maciej Lewandowicz – organy

Johann Kuhnau (1660–1722)

Sonata biblijna nr 1

Dietrich Buxtehude (1637–1707)

Ach Herr, mich armen Sünder, BuxWV 178

Johannes Brahms (1833–1897)

Herzlich tut mich verlangen, op. 122, nr 10

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Herzlich tut mich verlangen, BWV 727

Johann Kuhnau (1660–1722)

Sonata biblijna nr 4

Maciej Lewandowicz (ur. 1998)

Improwizacje, partita na temat Herzlich tut mich verlangen

Mat. Pras.
Mat. Pras.

Mat. Pras.

Exit mobile version