Elektroniczne recepty dla przewlekle chorych – w jaki sposób są wydawane?

fot. Radio Rodzina

E-recepty wydawane podczas zdalnej konsultacji lekarskiej mogą być przyznawane zarówno jednorazowo, jak i w formie cyklicznych rozmów kontrolnych z lekarzem. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe i potrzebujesz recepty na leki, musisz co miesiąc zgłaszać się do lekarza po nowy dokument. Czy zawsze? Dowiedz się więcej!

Wielu pacjentów przewlekle chorych może obecnie zdecydować się na zdalne konsultacje lekarskie, w ramach których lekarz przeprowadza wywiad lekarski i analizuje stan pacjenta. Przykładem tego typu usług jest recepta online w Halomed, która jest przyznawana wyłącznie wtedy, kiedy lekarz stwierdzi zasadność wydania zalecenia na leki.

Jak działają e-recepty?

Zasada działania elektronicznych recept jest taka sama, jak tradycyjnych zaleceń lekarskich wydawanych na leki dla osób przewlekle chorych. E-recepta to elektroniczna wersja recepty medycznej, która zawiera kod uprawniający do wykupienia leków w dowolnie wybranej aptece na terenie kraju.

Kiedy otrzymasz elektroniczną wersję recepty na leki od lekarza podczas np. zdalnej konsultacji, możesz zrealizować ją w dowolnym momencie, ale najczęściej nie później niż 30 dni od daty wydania dokumentu.

Rodzaje recept w Polsce – jakie są przeznaczone dla osób przewlekle chorych?

W Polsce dla osób przewlekle chorych obowiązywały recepty miesięczne, choć obecnie lekarze mogą wystawić też długoterminowe recepty roczne. To nowość, która umożliwia zakup leków na wydany dokument przez okres do 1 roku od daty wydania.

Pacjenci przewlekle chorzy powinni wiedzieć, że nastąpiły zmiany w receptach rocznych. Dzięki temu lekarze mogą wystawiać recepty roczne dla osób, które podczas rozmowy
z lekarzem wykażą, że są przewlekle chorzy i mają na to potwierdzenie w postaci dokumentacji medycznej.

Roczne recepty są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Realizacja takich zleceń przebiega identycznie, jak w przypadku innych terminowych e-recept. Wystarczy zgłosić się do apteki z numerem PESEL lub kodem QR otrzymanej recepty elektronicznej.

Na jakie leki można otrzymać e-receptę?

Lekarz podczas zdalnej konsultacji może wystawić elektroniczną receptę praktycznie
na wszystkie leki. Niemniej jednak potrzebna jest mocna podstawa do tego, aby specjalista mógł zgodnie z prawem przyznać pacjentowi receptę na leki.

W trakcie rozmowy z lekarzem warto mieć ze sobą i udostępnić do wglądu:

  • dokumentację medyczną,
  • informacje o dotychczas przyjmowanych medykamentach,
  • historię przebytych chorób.

Powyższe dokumenty oraz kompleksowy wywiad lekarski pozwoli ocenić lekarzowi stan pacjenta i ustalić zasadność przyznania e-recepty na leki. W przypadku długoterminowych recept np. rocznych wystarczy pełna dokumentacja medyczna dotycząca choroby przewlekłej.

Kiedy zamierzasz zgłosić się do lekarza o wydanie e-recepty na kończące się leki, koniecznie przygotuj wszystkie istotne informacje i dokumenty. To znacznie przyśpieszy proces weryfikacji i pozwoli lekarzowi podjąć rozsądną decyzję.

Mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content