Kredyt konsolidacyjny – na czym polega
20 sierpnia 2024fot. Radio Rodzina
Jeśli zastanawiasz się kredyt konsolidacyjny co to – to zwykle znak, że Twój domowy budżet może być aktualnie obciążony w nadmierny sposób. Jeśli taka sytuacja jest efektem kumulacji kilku zobowiązań, jak raty, pożyczki, czy inne kredyty – to znaczy, że tym bardziej powinieneś kontynuować rozeznanie w temacie, gdyż konsolidacja kredytów może się okazać dokładnie tym, czego w danej chwili potrzebujesz. Czytaj dalej, a lepiej zrozumiesz ten produkt finansowy i łatwiej będzie Ci rozeznać się w ofertach z nim związanych.
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Aby najlepiej zrozumieć kredyt konsolidacyjny na czym polega i o co w nim chodzi przede wszystkim warto podkreślić, iż jest to pożyczka celowa udzielana na spłatę dotychczasowych zobowiązań kredytobiorcy. To pożyczkobiorca wnosząc wniosek o taki rodzaj produktu finansowego decyduje, które ze swoich obecnych zobowiązań chce spłacać (konsolidować) właśnie w ten sposób.
Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego – najważniejsze informacje:
1. pożyczka ta wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty,
2. trzeba być przygotowanym na to, że całkowity koszt kredytu będzie większy,
3. konsolidacją mogą być objęte nie tylko kredyty bankowe, ale też chwilówki, pożyczki czy też raty.
U podwalin tego, czym właściwie jest pożyczka konsolidacyjna znajduje się dążenie do ułatwienia spłaty zbyt obciążającego zadłużenia dla danego budżetu. To właśnie dlatego raty w ramach kredytu konsolidacyjnego powinny być i zwykle są niższe niż suma rat, które chce się skonsolidować w ten sposób. Dzięki dobrym warunkom kredytu konsolidacyjnego jesteś w stanie nie tylko łatwiej spłacić ciążące na Tobie zobowiązania finansowe, ale też i uporządkować finanse.
Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, w jakim banku najlepiej wziąć kredyt konsolidacyjny – gdyż ostatecznie zależy to od wielu indywidualnych czynników np. wysokości zadłużenia do konsolidacji, czy też zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o taki produkt finansowym.
Przygotowaliśmy jednak krótkie zestawienie banków, w których warto rozejrzeć się za kredytem konsolidacyjnym w ramach poszukiwań oferty skrojonej na miarę potrzeb. Porównanie zostało wykonane dla kwoty 80 000 złotych na okres 5 lat.
Kredyt konsolidacyjny 2024 – gdzie warto się rozejrzeć?
· Pożyczka Fit Kasa Stefczyka:
◦ miesięczna rata: 1735, 41 zł
◦ kwota do spłaty: 104 124,41 zł
◦ oprocentowanie: 10,90%
◦ prowizja: 0%
◦ RRSO: 11,56%
· Kredyt Konsolidacyjny BNP Paribas
◦ miesięczna rata: 1738, 99 zł
◦ kwota do spłaty: 104 339,69 zł
◦ oprocentowanie: 10,99%
◦ prowizja: 0%
◦ RRSO: 11,55%
· Kredyt konsolidacyjny Alior Bank:
◦ miesięczna rata: 1775, 52 zł
◦ kwota do spłaty: 106 530,95 zł
◦ oprocentowanie: 11,90%
◦ prowizja: 0%
◦ RRSO: 12,57%
Oczywiście to przykładowe oferty. Warto sprawdzić opcje, jeśli chodzi o kredyty konsolidacyjne zarówno w tych, jak i innych bankach – celem znalezienia tej najlepiej dopasowanej do własnej sytuacji finansowej.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
To, czy pożyczka tego typu się opłaca to pojęcie względne. Tak jak wspomniano powyżej – zwykle całościowy koszt takiego kredytu jest większy, ale biorąc pod uwagę różne kwestie związane z lepszą sytuacja finansową kredytobiorcy można w wielu przypadkach uznać, że i tak jest to opłacalny wybór. Analizując kredyt konsolidacyjny czy warto warto mieć na uwadze następujące kwestie, które w istocie będą czynić taki wybór opłacalnym.
Kiedy zatem warto starać się o kredyt konsolidacyjny?
- W przypadku spłaty kredytu odnawialnego – dążąc do pełnego wyzerowania powstałego zadłużenia.
- Zawsze wtedy, kiedy spłata wielu zobowiązań staje się zbyt obciążająca dla domowego budżetu – co ciekawe, może to mieć sens nawet w przypadku wielu, niewygórowanych zadłużeń.
- Gdy zauważasz potrzebę tzw. nowego rozdania – bywa, że to co niegdyś zostało ustalone w zakresie harmonogramu i warunków spłaty kredytu nie pasuje do Twojej aktualnej sytuacji.
Co wyżej wymienionych sytuacji warto dodać okoliczności, gdy w dotychczasowe spłaty wkradł się chaos lub też taką, gdy sytuacja na rynku uległa widocznej zmianie.
Czy dostanę kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej?
Zacząłeś się więc zastanawiać, czy konsolidacja kredytów to dobry pomysł na problemy ze spłatą? Zgadza się, ale niekoniecznie w każdym przypadku. Pożyczka konsolidacyjna jest właściwie niemożliwa do uzyskania dla osób bez zdolności kredytowej, co wynika z restrykcyjnych wymagań banku. Bowiem, jeśli ktoś nie dotrzymuje terminów w zaciągniętych płatnościach – instytucje finansowe nie są skore do udzielania kredytu, gdyż są to dla nich osoby niewiarygodne.
Sam także musisz spojrzeć na to z innej perspektywy. Kredyt konsolidacyjny jako ten, który finalnie zwiększy obciążenie finansowe i z całą pewnością wydłuży okres Twojego uzależnienia od produktów kredytowych może nie być najlepszym wyjściem z sytuacji. Co nie zmienia faktu, że dążenie do zdolności kredytowej powinno być kluczowym aspektem z punktu widzenia każdego kredytobiorcy.
Artykuł sponsorowany