Rozporządzenie ministra edukacji z dnia 1 sierpnia 2024 r. wprowadza zmiany w warunkach i sposobie organizowania lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Liczy się liczba chętnych
Lekcje religii nie będą organizowane w przypadku, kiedy liczba chętnych wychowanków/ uczniów wyniesie mniej niż 7. Dla tych, którzy chcą uczestniczyć w takich lekcjach zostaną utworzone grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe.
Tworzenie grup
Jak czytamy w dzienniku ustaw przedszkole i szkoła mogą organizować naukę religii w wymienionych powyżej grupach obejmujących wychowanków albo uczniów poszczególnych oddziałów/klas, w których liczba zgłoszonych do nauki religii jest mniejsza lub większa od 7.
W szkole podstawowej łączenia międzyklasowe mogą obejmować „uczniów klas I-III, albo IV–VI, albo VII i VIII.”
Maksymalny zakres osób, które mogą wziąć udział w zajęciach
Wytyczne również określają maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i dla uczniów klas I–III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów szkół – 28.
Dla uczniów i wychowanków posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego sytuacja będzie wyglądała nieco inaczej. Maksymalna liczba osób w danej grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej będzie zależała od przepisów paragrafu 6 rozporządzenia, należycie do potrzeb edukacyjnych ucznia z niepełnosprawnością.
Biskupi Episkopatu Polskiego nie zgadzają się, co do wprowadzonych zmian – „Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców.”
Co o pomyśle resortu edukacji sądzą mieszkańcy Dolnego Śląska?
Przypomnijmy, że inne zmiany dotyczące religii, jako przedmiotu szkolnego miały już miejsce w tym roku, a mianowicie rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 22 marca. Zgodnie z tym aktem prawnym ocena na świadectwie z religii nie będzie wliczana do średniej ocen ucznia.
inf. Kaleb Bartczak