Ewa Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty w audycji „Poranny Gość” mówi o zmianach w edukacji od nowego roku: dot. religii, ustawie Kamilka, obowiązku szkolnym dla ukraińskich dzieci oraz podwyżkach dla nauczycieli.
Prezydium KEP wnioskuje o analizę rozporządzenia minister edukacji dotyczącego lekcji religii w szkołach. Ministra edukacji Barbara Nowacka odpowiada Episkopatowi, że to „Wycie o kasę”, a były minister edukacji Przemysław Czarnek, mówi o chaosie edukacyjnym, zaskarża rozporządzenie do TK. O opinię pytamy Ewę Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty.
Kurator Ewa Skrzywanek: Wierzę, ze dobre rozwiązania nastąpią ws. lekcji religii. Rozporządzenie nie powinno mieć wpływu na etaty katechetów, mówi kurator.
Jak łączenie w grupy będzie wyglądało w praktyce?
Ustawa Kamilka w placówkach oświaty
Minął termin wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Zgodnie z Ustawą Kamilka obowiązek ciąży na instytucjach pracujących z dziećmi. Chodzi między innymi o placówki oświatowe, opiekuńcze, religijne, artystyczne czy sportowe.
-Ustawa ma z jednej strony uporządkować, a z drugiej strony wprowadzić głębsze standardy w funkcjonowaniu nie tylko szkół, ale i instytucji edukacyjnych oraz oświatowych, mówi Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty.
Ustawa porządkuje pewne relacje, dodaje kurator.
Karą za niewprowadzenie standardów jest nagana lub grzywna wynosząca 250 złotych. W razie ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku grzywna będzie cztery razy wyższa.
Ustawa Kamilka została uchwalona przez Sejm rok temu. Jest reakcją na tragiczną śmierć 8-letniego chłopca z Częstochowy, który został zakatowany przez ojczyma.
Od nowego roku szkolnego obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy
Szkoły przyjmują nowych uczniów z Ukrainy. Po zmianach w przepisach, które uzależniają wypłatę świadczenia 800 plus od realizacji obowiązku szkolnego, rodzice i opiekunowie dzieci uchodźczych z Ukrainy, zapisują uczniów do polskich szkół.
Ewa Skrzywanek, Dolnośląska Kurator Oświaty mówi, że liczbę dzieci z Ukrainy, które od nowego roku będą uczęszczały do placówek oświatowych poznamy pod koniec września.
Szkoły są przygotowani. W placówkach działają tzw. asystenci międzykulturowi, 1 na 40-stu uczniów ukraińskich, którzy mają pomóc dzieciom lepiej się zaadoptować.
Wcześniej dzieci uczyły się zdalnie w ukraińskich szkołach lub unikały obowiązku szkolnego. Wiceministra edukacji narodowej Joanna Mucha szacowała w Polskim Radiu Lublin, że może to być od 60 do 80 tysięcy dodatkowych uczniów. Dokładnych danych na razie nie ma, bo zapisy trwają.
Wypłata 800 plus będzie cofnięta rodzicom i opiekunom dzieci z Ukrainy, które nie realizują obowiązku szkolnego w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
Uwaga! Podręczniki wydane w ubiegłym roku są aktualne
Reforma podstawy programowej wywołała niemałe zamieszanie w związku z obawami przed zakupem nowych podręczników dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dolnośląska Kurator Oświaty uspokaja nie trzeba zakupować nowych książek.
Podręczniki wydane w ubiegłym roku są aktualne, mówi Ewa Skrzywanek. Dolnośląska Kurator Oświaty.
W tym roku szkolnym nie ma już Historii i Teraźniejszości – to nowa zmiana w edukacji.
W sprawie podręczników resort wydał dwa komunikaty chce, by ta informacja dotarła do wszystkich.
Czy zostanie wprowadzony nowy przedmiot Wychowanie Patriotyczne?
PSL chce wychowania patriotycznego w szkołach. Przedstawiciele ugrupowania przedstawili projekt ustawy w tej sprawie.Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał inne partie do jego poparcia. Dodał, że nie będzie to przedmiot szkolny, lecz ogólny program. O opinię ws. nowego przedmiotu pytamy Ewę Skrzywanek – Dolnośląska Kurator Oświaty.
-Nie chciałabym dokładać dzieciom nowego przedmiotu, mówi kurator.
Program proponowany przez PSL powołuje też Komisję Edukacji Narodowej oraz wycieczki uczniów do miejsc historycznie ważnych dla Polski – związanych na przykład z II Wojną Światową, powstaniem warszawskim, powstaniem wielkopolskim czy bitwą pod Racławicami. Szef PSL zapowiedział, że w ramach programu wspierane będą też dzieła polskich pisarzy – od Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską po Olgę Tokarczuk. „Nie należy nikogo wykluczać” – mówił polityk. PSL przygotował też projekt powołujący Instytut Wincentego Witosa. Ludowcy ogłosili to, podobnie jak projekt ustawy w sprawie wychowania patriotycznego, pod pomnikiem premiera Witosa w Warszawie.
Kiedy nauczyciele otrzymają podwyżki?
Jest wniosek z ministerstwa edukacji do ministra finansów o podwyżki dla nauczycieli od nowego roku w wysokości 10 procent średniego wynagrodzenia. Resort proponuje także podniesienia dodatku funkcyjnego za wychowawstwo do 400 złotych. Czy poprzednie podwyżki w wysokości 30-33 proc. działają i jakie będą kolejne podwyżki? – pytamy Dolnośląska Kurator Oświaty.
Decyzja w kwestii podniesienia wynagrodzeń dla nauczycieli ma zapaść do 30 września. Do tego dnia rząd ma czas na uchwalenie projektu ustawy budżetowej i przedłożenie go w Sejmie.
Życzenia Dolnośląskiej Kurator dla nauczycieli i uczniów z okazji nowego roku szkolnego 2024/2025.
POSŁUCHAJ:
inf. wł./IAR