Muzykoterapia na Oddziale Neonatologii – nowatorskie podejście do opieki nad najmniejszymi pacjentami
4 września 2024Mat. Pras.
Muzykoterapia staje się coraz bardziej rozpoznawalną formą wsparcia medycznego w polskich szpitalach. Wcześniaki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od pierwszych chwil życia korzystają z muzykoterapii. Wrocławski ośrodek jest jednym z nielicznych w Polsce, gdzie odbywają się takie zajęcia.
W USK we Wrocławiu muzykoterapia jest prowadzona od ponad roku, której efekty są zauważalne – mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii USK we Wrocławiu.
– To nie tylko terapia muzyczna, ale również forma budowania relacji, stabilizacji emocjonalnej i fizjologicznej, a także tworzenia unikalnych momentów bliskości między rodzicami a dziećmi – podkreśla prof. dr hab. n. med. Barbara Królak-Olejnik.
– To są same korzyści zarówno dla noworodków, jak i często zestresowanych opiekunów, martwiących się o zdrowie dziecka – dodaje profesor.
W każdy poniedziałek na oddziale neonatologii dyżuruje absolwentka muzykoterapii wrocławskiej Akademii Muzycznej – Weronika Serwa, prowadząca zajęcia.
– Najczęściej na oddziale słychać ukulele – dodaje Weronika Serwa.
Jednym z głównych celów muzykoterapii jest budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. Śpiewanie kołysanek, jak podkreśla Weronika, jest jednym z najlepszych sposobów na nawiązywanie bliskości od pierwszych dni życia.
Rodzice chwalą sobie sesje muzykoterapii.
Zachęcamy do wysłuchania fragmentu kołysanki „Ach śpij kochanie” w wykonaniu Weroniki Serwy.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to pierwsza i jedyna placówka na Dolnym Śląsku oraz czwarta w Polsce, która zapewnia najmniejszym pacjentom i ich rodzicom profesjonalne, indywidualne sesje muzykoterapeutyczne prowadzone przez wykwalifikowaną specjalistkę. Zdobyte przez ten czas doświadczenia, wysnute wnioski oraz uzyskanie opinii od rodziców i personelu medycznego pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że muzykoterapia spełnia swoje założenia i cele:
- dla hospitalizowanych pacjentów: wsparcie psychofizyczne, stabilizacja behawioralna, zapewnianie
wyważonej stymulacji dźwiękowo-zmysłowej i przyjaznego środowiska dźwiękowego, - dla rodziców: zapewnienie bezpiecznego środowiska umożliwiającego przeżywanie trudnych emocji,
ułatwienie nawiązywania i podtrzymywania więzi emocjonalnej i relacji ze swoim dzieckiem,
zwiększanie poczucia sprawstwa i wspieranie w odgrywaniu roli rodzicielskiej podczas hospitalizacji
dziecka.
Mat. Pras. / Inf. Wł.