10. Wrocławski Maraton Czytelniczy – Wrocław czyta Marka Hłasko

Mat. Pras.

W najbliższą sobotę, 7 września odbędzie się jubileuszowy, 10 już Wrocławski Maraton Czytelniczy. We wspólnym czytaniu weźmie udział 100 osób, przedstawiciele świata kultury, mediów, nauki, samorządu i organizacji pozarządowych. Lekturą tegorocznego maratonu będzie jedna z najlepszych książek Marka Hłaski pt. „Piękni dwudziestoletni”. Wydarzenie odbędzie się we wrocławskiej galerii Foto-Gen prowadzonej przez Ośrodek Kultury i Sztuki.


– To już 10 maraton. Akcja spontanicznie rozpoczęta w 2018 roku ciągle trwa, a chętnych do udziału we wspólnym czytaniu nie brakuje. To na pewno powód do dumy i radości. Tym bardziej, że to całkowicie oddolna inicjatywa, w której uczestnicy i organizatorzy są wolontariuszami. Intencja maratonu jest ciągle ta sama: zachęcamy do czytania książek, przypominamy ważnych twórców i ciekawe tytuły, ale równie ważny jest wspólnotowy i integracyjny duch akcji – spotkanie w gronie osób, które naprawdę kochają książki – mówi Jarosław Perduta, inicjator i organizator akcji.


Wrocławski Maraton Czytelniczy to cykliczne, publiczne czytanie wybranej książki
w całości, bez skrótów i zmian, w formie sztafety, w której kolejni czytający prezentują przypisane im fragmenty utworu. W ten sposób w poprzednich 9. edycjach przeczytano dzieła takich autorów jak: Stefan Żeromski, Bruno Schulz, Olga Tokarczuk, Eliza Orzeszkowa, Michaił Bułhakow, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Filip Zawada czy Joanna Kuciel-Frydryszak.


Lekturą pierwszego wrocławskiego maratonu czytelniczego było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wydarzenia trwało prawie 12 godzin i wzięło w nim udział 80 czytających. Najdłuższy maraton związany był z czytaniem „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej Wrocławianie czytali nad Odrą, w akcji wzięło udział ponad 150 czytających, a przeczytanie całej książki trwało ponad 21 godz.


W najbliższą sobotę uczestnicy jubileuszowego maratonu przeczytają autobiograficzną książkę Marka Hłaski  pt. „Piękni dwudziestoletni”. Wybór tego właśnie autora i tytułu nie jest przypadkowy. Marek Hłasko, często określany mianem polskiego James’a Dean’a, to jeden z najważniejszych i najciekawszych młodych polskich pisarzy lat 50., scenarzysta, wielki zbieg polskiej kultury, postać z wielu powodów wybitna i tragiczna jednocześnie.


– Mamy rok Marka Hłaski, autora wyjątkowego w historii polskiej literatury, pisarza niechcianego w PRL, jednego z najwybitniejszych młodych pisarzy okresu Przełomu ’56. Dobrze, że jego twórczość zagości w murach naszej galerii Foto-Gen i dobrze, że będziemy mieć w ten sposób swój udział w obchodach Roku Marka Hłaski na Dolnym Śląsku – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki, współgospodarz akcji – tym bardziej, że to artysta bardzo związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem – dodaje.


10. Wrocławski Maraton Czytelniczy odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września w galerii Foto-Gen, przy pl. Nankiera. Wśród czytających wielu wrocławskich artystów, dziennikarzy i ludzi świata kultury, m.in.: Halina Rasiakówna, Konrad Imiela, Tomasz Lulek, Justyna Szafran, Emose Uhunmwangho, Anna Kieca, Maciej Kurowicki, Cezary Studniak, Helena Sujecka, Anna Krotoska, Agnieszka Zwiefka, Jakub Olejnik i wielu innych.

Start o 11:00, zakończenie chwilę po 18, z krótką przerwą techniczną o godz. 14. Całość wydarzenia będzie transmitowana online na stronie: https://www.facebook.com/WroclawCzyta 

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content