Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach

fot. M. Lorek

W dniach 13–15 września 2024 roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz jego oddziały zapraszają na szereg wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znajdziemy spacery tematyczne, wykłady, warsztaty oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Wszystkie wydarzenia to doskonała okazja, by zanurzyć się w kulturze i historii Wrocławia oraz okolicznych regionów.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

13.09, g. 16:30

Pierwsze pokolenia wrocławskich protestantów – spacer po Wrocławiu w Europejskich Dni Dziedzictwa 2024. Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prowadzenie: Anna Oryńska

Spacer śladami pierwszych wrocławskich protestantów będzie miał charakter biograficzny. Przedstawione zostaną postacie pierwszego pokolenia reformatorów, których upamiętnia m.in. tablica umieszczona na wschodniej elewacji kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, gdzie 21 października 1523 r. ks. Johann Hess odprawił pierwsze nabożeństwo w duchu luterańskim.

Wstęp wolny

Zapisy: stowarzyszenie@mnwr.pl

Miejsce zbiórki: obok fontanny na placu przy kościele Marii Magdaleny (w przypadku deszczowej pogody zbiórka w bramie przejściowej przy ul. Wita Stwosza i Łaciarskiej)

14.09, g. 11:00

Muzealni detektywi na tropie tajemnic dzieł sztuki – zajęcia edukacyjne Sławomira Ortyla dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Z rodziną do muzeum”

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się sprawdzić w roli Sherlocka Holmesa – będziemy tropić tajemnice dzieł sztuki! Ot, do czego służyły drzwiczki umieszczone w rzeźbie przedstawiającej Egipcjankę? Z jakiego powodu na obrazie zamalowano księcia? Czy w muzealnych sarkofagach przetrwały szczątki książąt piastowskich? Co oznacza dmuchawiec na łące, na której zostały sportretowane dwie siostry? Jak do Muzeum wniesiono pewien olbrzymi obraz, skoro nie mieści się on w drzwiach? Poza tym spróbujemy złamać pewien szyfr i dzięki temu poznamy imię niecnego namiestnika, który kazał więzić niejaką Małgorzatę. Ale to dopiero początek, trasa powiedzie przez dwa piętra i strych starego budynku porośniętego bluszczem, z którego wieczorami wylatują nietoperze… Brr, już mam dreszcze!

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

14.09, g. 12:00

W pogoni za pięknem i władzą. Na krętych szlakach długiej podróży pewnego królewicza polskiego – wykład Michała A. Pieczki w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Podróżowanie stanowiło dawniej w kręgach władców i arystokratów niezwykle ważny element formowania się osobowości. Nie chodziło w nich tylko o zdobycie wiedzy i umiejętności, ale również o nawiązanie kluczowych kontaktów w świecie polityki, sztuki i kultury. Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o niezwykłej i obfitującej w szereg nieoczekiwanych zwrotów akcji podróży po Europie syna króla Polski i elektora Saksonii Augusta Mocnego, przyszłego Augusta III Sasa.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

14.09, g. 15:00

Wielkie Dni Lwowa, Galicji i Polski – Powszechna Wystawa Krajowa 1894. Wykład Beaty Stragierowicz w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Będzie to opowieść o Powszechnej Wystawie Krajowej zorganizowanej we Lwowie w 1894 r., która okazała się ważnym przedsięwzięciem cywilizacyjnym Polski rozbiorowej. Organizowana w duchu innych, popularnych w końcu XIX w. wystaw światowych, miała znaczenie wielowymiarowe. Ważną rolę odegrała prezentowana na lwowskiej wystawie „Panorama Racławicka” – dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, będąca malarską wizją racławickiego mitu.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

14.09 i 15.09, g. 11:00, 14:00, 16:30

The Bridge Wrocław – szlakiem niezwykłych postaci. Zwiedzanie wnętrz hotelu The Bridge Wrocław, wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć, Michał A. Pieczka, Grzegorz Wojturski

Hotel The Bridge Wrocław we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu zapraszają na specjalne oprowadzania po przestrzeni hotelu, gdzie znajdują się reprodukcje wybranych dzieł malarstwa pochodzące ze zbiorów MNWr, a także powiększone panoramiczne widoki dawnego Wrocławia. Będzie można obejrzeć zreprodukowane wybrane portrety postaci związanych z Wrocławiem i Śląskiem, kształtujących ich oblicza w XVI, XVII i XVIII wieku. Kto wie, być może z jedną z nich uda się spotkać na żywo…

Wstęp wolny

Zapisy: hb1z1-pr@accor.com

Miejsce: Hotel The Bridge Wrocław, pl. Katedralny 8

15.09, g. 11:00

Szlakiem wrocławskich legend – warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Podczas spaceru po galeriach muzealnych porozmawiamy o nieprawdopodobnych historiach, które spotkały Henryka IV Probusa, Henryka II Pobożnego czy świętą Jadwigę. Pochylimy się nad rzeźbami kamiennymi, nastawami ołtarzowymi i malarstwem z przedstawieniem miejsc bardzo dobrze znanych wszystkim wrocławianom. Zastanowimy się, czego możemy dowiedzieć się o naszym mieście z legend. Może dzięki tym historiom inaczej spojrzymy na zabytki, które mijamy podczas spacerów. W części plastycznej przygotujemy własne prace inspirowane usłyszanymi opowieściami.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

15.09, g. 15:00

Podróże w sztuce opisane – Wykład Jadwigi Jasińskiej-Sadury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Wszyscy jesteśmy podróżnikami! Wykład będzie okazją do poznania motywu podróży w malarstwie i rzeźbie, a także wysłuchania opowieści o rodzajach i celach tych eskapad. Będą to podróże mitologiczne, biblijne oraz dawne i współczesne…

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Muzeum Etnograficzne

14.09 i 15:09, g. 10:00–15:00

Warsztaty wyplatania koszy ze słomy techniką pętelkową – warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Anna Niedzielska [SNOP Design]. Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2024

Warsztaty wyplatania słomy pętelkowej to spotkanie łączące przeszłość z przyszłością. Podczas gdy dawniej wyplatano kosze na ziarno, my wypleciemy współczesne formy użytkowe – misy na owoce lub osłonki na doniczki. Podczas warsztatów każdy uczestnik, korzystając ze wskazówek i opieki instruktora, wyplecie ze słomy żytniej koszyk lub miskę o średnicy ok. 20–30cm.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

15.09, g. 12:00

Orkiestra krasnoludków – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 5–10 lat w ramach Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków. Prowadzenie: Julia Szot

Na czym drzewiej muzykowały krasnale? Do dziś zachowało się niewiele wykonywanych przez nie utworów. W ciepłe letnie wieczory krasnoludki siadały pod grzybkami, gdzie w towarzystwie świetlików i bożych krówek grały najpiękniejsze melodie dla lasu, ptaków i nieba.

Podczas spotkania w Muzeum Etnograficznym obejrzymy dawne instrumenty takie jak baraban, okaryna i diabelskie skrzypce, na których niegdyś mogły muzykować co muzykalniejsze krasnoludki. Na warsztatach pomalujemy ceramiczne gwizdki w kształcie ptaszków oraz nauczymy się kilku krasnoludkowych utworów.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

13.09, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

14.09, g. 11:00

W kolorach brzasku i zachodu słońca – zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”

Wakacje już za nami – z jakimi wspomnieniami wracacie? Ile zachodów słońca widzieliście? A może ktoś widział brzask? Jeśli tak, to jaki miał kolor? Inspiracją do wspomnień wakacyjnych będą rzeźby Kornela Janczego. Porozmawiamy o kolorach nieba, o pięknych widokach i radosnych chwilach na łonie przyrody. W trakcie warsztatów plastycznych stworzymy własne obiekty i pomalujemy je farbami, czerpiąc natchnienie z wakacyjnych podróży.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

14.09, g. 12:00

Różne oblicza abstrakcji – wykład dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

Abstrakcja geometryczna, organiczna czy antymimetyczna? Czym różni się action painting od taszyzmu? W trakcie wykładu uczestnicy dowiedzą się, kto zapoczątkował abstrakcję oraz dlaczego estetyka kinetyczna jest tak ważna przy odbiorze tego rodzaju sztuki.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

14.09, g. 13:00

Uszyj sobie rzeźbę [PJM]. Warsztaty Barbary Przerwy w ramach cyklu „Uszyj sobie rzeźbę” towarzyszącego wystawie „Maria Pinińska-Bereś”, tłumaczenie na polski język migowy: Elżbieta Resler

Spotkanie na najnowszej wystawie czasowej prezentującej twórczość Marii Pinińskiej-Bereś. Uczestnicy warsztatów obejrzą ekspozycję – ze szczególnym uwzględnieniem prac uszytych przez artystkę – a następnie własnoręcznie wykonają rzeźby inspirowane jej twórczością.

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

14.09, g. 18:00

Działania efemeryczne. Aneksja muzealnej podłogi – warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa

Działania efemeryczne Marii Pinińskiej-Bereś przenoszą widza w różne przestrzenie mentalne. Spotkanie w Pawilonie stanie się okazją do konfrontacji z miotłą, kołdrą, kamieniami i różowym sztandarem. Będzie też konfrontacją z protestem, praniem, buntem i ubijaniem piany. Pomiędzy takimi działaniami jak „Modlitwa o deszcz” a realizacją „Punktu obserwacyjnego zmian w sztuce” zgłębimy symbolikę wody w obiektach „Powracająca fala”, „Studnia różu” i „Wenus z morskiej piany”. W performansie „Aneksja krajobrazu” poszukamy natchnienia do zaanektowania muzealnej podłogi poprzez taneczną improwizację. Jaki ruch wyznaczy twoją przestrzeń, jakim gestem opowiesz o ważnych dla ciebie sprawach?

Bilety w cenie 20 zł

Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

15.09, g. 11:00

Kolekcja sztuki polskiej 2. poł. XX i XXI wieku – oprowadzanie w języku niemieckim. Prowadzenie: Nicole Ullrich

Oprowadzanie po wystawie kolekcji sztuki polskiej 2. połowy XX i XXI wieku

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Sammlung der polnischen Kunst der zweiten Hälfte des 20. Jh. und des 21. Jh. [DE]. Durchführung: Nicole Ullrich

Eine Führung in deutscher Sprache durch die Sammlungausstellung

Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Sammlungausstellung

Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst

15.09, g. 12:00

Utracona (r)ewolucja? O sztuce Marii Pinińskiej-Bereś – wykład Małgorzaty Micuły w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Maria Pinińska-Bereś”

Wykład połączony z oprowadzaniem po wystawie „Maria Pinińska-Bereś”, w trakcie którego prześledzimy proces odchodzenia artystki od tradycyjnego warsztatu rzeźbiarskiego oraz rozwój jej odmiennego języka twórczego. Sprawdzimy, na czym polegała rewolucyjność postawy twórczej Pinińskiej-Bereś i dlaczego jej sztuka musiała czekać ponad ćwierć wieku, aby być w pełni słyszalną i lepiej rozumianą. Zapytamy także, na czym dziś polega aktualność tej sztuki i czy emancypacja, o której Pinińska-Bereś głośno mówiła poprzez swoją twórczość, w istocie się dokonała…

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content