Otwarcie sezonu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

fot. Radio Rodzina

Projekt „Willa”, finał konkursu na debiut reżyserski, warsztaty studia Pantomimy, i zapowiedź 3 premier – tak kształtuje się repertuar Wrocławskiego Teatru Pantomimy w sezonie 2024/2025, który dziś poznaliśmy.

Na nadchodzący sezon planowane są, aż trzy premiery, a przygotują je:  Martyna Majewska, Cezary Tomaszewski oraz Anna Obszańska. Więcej o zapowiedzianych spektaklach dyrektorka Teatru Agnieszka Charkot:


Nowy sezon rozpoczął się od zajęć warsztatowo-artystycznych do projektu „Willa” – reżyserki i dramaturżki Zdenki Pszczołowskiej. W ramach zadania uczestnicy, którzy nie zajmują się na co dzień aktorstwem, pracują nad przedstawieniem w idei site-specific. Gatunek ten charakteryzuje się głębokim osadzeniem przedstawienia zarówno tematycznie, jak i przestrzennie w zastanej scenografii, w tym wypadku – w kompleksie willowym, w którym swoją siedzibę ma Wrocławski Teatr Pantomimy. Pokaz projektu odbędzie się 28 września przy alei Dębowej 16.

O pracach nad spektaklem opowiada reżyserka Zdenka Pszczołowska:


Finał Konkursu na debiut reżyserski w Pantomimie 12 i 13 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Instytutu Grotowskiego odbędzie się finał konkursu, do którego mogli zgłosić się początkujący reżyserzy i reżyserki. Spośród 13 zgłoszeń, które wpłynęły, komisja konkursowa wyłoniła trzech finalistów:
– Patrycja Wysokińska z projektem „WEGETARIANKA”
– Wiktor Stypa z projektem „CZEMU SERCE TWE MÓWI TAK DZIWNIE”,
– Jakub Zalasa z projektem „MOBY DICK”.

Ta trójka przygotuje z aktorami WTP od 15 do 30 minut zarysu scenicznego, który zostanie zaprezentowany widzom w konkursie. Projekt zwycięski zagości w pełnospektaklowej formie w repertuarze w lutym 2025 roku. Laureata wybierze widownia, z której po spektaklu zbierane będą głosy. To pierwszy raz w historii WTP, gdzie widzowie mają decyzyjny wpływ na kształtowanie się programu instytucji.

Od października wracają warsztaty Studia Pantomimy. To legendarna forma kształcenia mimów, zapoczątkowana przez Henryka Tomaszewskiego — założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Ideą Studia Pantomimy było stworzenie wyjątkowej konwencji teatralnej, która potrafiła będzie opowiedzieć historię poprzez ciało. Do warsztatów Teatr zaprasza wszystkich zainteresowanych — doświadczenie teatralne nie jest wymagane. Zajęcia będą odbywać się w trybie weekendowym, raz w miesiącu — pierwszy zjazd poświęcony pracy nad rolą odbędzie się 19 i 20 października.


O tym do kogo kierowana jest oferta Studia Pantomimy, opowie Piotr Soroka:


W nadchodzącym sezonie kontynuowana będzie seria podcastów. W kolejnej, już trzeciej odsłonie nie zabraknie rozmów o tym, jak, dla kogo, i po co robić dzisiaj teatr. Podcasty dostępne są na Spotify Wrocławskiego Teatru Pantomimy, stronie www teatru i w mediach społecznościowych.

Kontynuowana jest również idea ZINA — wydawnictwa towarzyszącego każdej z premier, współtworzonego wspólnie z widzami teatru. Swoje twórcze prace (plastyczne, literackie) można zgłaszać pod adres mailowy Teatru.

Więcej o ofercie Teatru i repertuarze na nadchodzący sezon można przeczytać na stronie teatru.

Tomasz Banaszczyk.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content