Site icon Radio Rodzina

Wrocław w stanie gotowości – Prezydent powołał sztab kryzysowy

Foto: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

W odpowiedzi na ostrzeżenia IMGW, które zapowiadają intensywne opady deszczu od 12 do 16 września, Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia powołał sztab kryzysowy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w ciągu 4 dni we Wrocławiu może spaść nawet 380 litrów wody na metr kwadratowy. Alarm trzeciego stopnia ma obowiązywać od godziny 3:00 w nocy ze środy (11.09) na czwartek aż do poniedziałku (16.09).

We Wrocławiu odwołane zostały wszystkie, miejskie imprezy. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie ostrożności i zgłaszanie problemów do odpowiednich służb:

Całodobowy numer kontaktowy do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu 71 770 22 22. Dyspozytorzy ZDiUM dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl.

Przygotowania jednostek miejskich:

Centrum Zarządzania Kryzysowego
·        od czwartku będą publikowane ostrzeżenia, IMGW wprowadziło na najbliższe dni najwyższy, 3 poziom.
·        CZK informuje mieszkańców, że należy zabezpieczyć rzeczy swobodnie pozostawione na podwórzach i balkonach, także zabezpieczyć, przenieść mienie lub przestawić samochody z miejsc, w których przeszłości dochodziło do lokalnych podtopień. Należy też obserwować prognozy pogody i stosować się do wydawanych ostrzeżeń, które mogą pojawić się w mediach, smsach (alert RCB), czy aplikacjach typu Blisko, czy RSO.
·        na czwartek w południe odbędzie się robocze spotkanie ze służbami i instytucjami dotyczące przygotowania się do nadchodzącej sytuacji meteorologicznej m.in. PSP, Straż Miejska, MPWiK, ZDiUM.
·        CZK jest w kontakcie z służbami  w zakresie koordynacji i działania w czasie ewentualnego wystąpienia zagrożenia.
·        Ustalone są kontakty i procedury działania. Zdiagnozowane miejsca ewentualnego zalania/utrudnień w ruchu oraz sposoby postępowania w takich sytuacjach.
TBS
Osiedle Leśnica IX
·        pracownicy TBS Wrocław będą dyżurowali na osiedlu od piątku do niedzieli, zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów.
·        będzie na bieżąco sprawdzany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego;
·        w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej MPWiK odpompuje wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać;
·        gdyby sytuacja była bardzo poważna, w uzgodnieniu z Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie wezwana na miejsce Straż Pożarna.
Osiedle TBS Wrocław na Stabłowicach
·        w ostatnich tygodniach wykonano czyszczenie kanalizacji deszczowej
Pozostałe nieruchomości TBS Wrocław
Gdyby doszło do zalania budynku (np. piwnic albo mieszkań), należy alarmować na bieżąco;
·        w godzinach pracy TBS Wrocław (pon.-pt. 7:30-15.30): pod numerem alarmowym 502 996 204;
·        po godzinach pracy TBS Wrocław: do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu pod całodobowym numerem telefonu (+48) 71 770 22 22

ZDiUM
·        Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zarządza częścią wpustów do kanalizacji deszczowej (ok. 30 tys.),
·        oprócz standardowego utrzymania wpustów na głównych ulicach miasta, prowadzone są dodatkowe kontrole.
·        szczególna uwagę zwrócono na newralgiczne miejsca
ü        obniżenia dróg pod wiaduktami (wiadukty w ul. Borowskiej, Pułaskiego, Legnickiej, Reymonta, Trzebnicka, Hallera)
ü        przejścia podziemne.

·        w ostatnich dniach dodatkowo wyczyszczono blisko tysiąc wpustów na terenie miasta. W czasie opadów firma odpowiedzialna za czyszczenie wpustów jest w gotowości, aby w razie potrzeby natychmiast udrożnić wpusty w awaryjnych lokalizacjach.

·        ZDiUM zmobilizował także firmę odpowiedzialną za oznakowanie, aby mogła w razie potrzeby, na polecenie służb, ustawić dodatkowe znaki zabezpieczające miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kierowców.
·        Dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl. Są w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

·        Za drożność wpustów do kanalizacji deszczowej odpowiadają zarządcy danej drogi. W przypadku osiedli są to zazwyczaj spółdzielnie lub wspólnoty, do których należy kierować zgłoszenia.

·        Ostatnie punktowe czyszczenie wpustów było m.in na ul. Dokerskiej, Poniatowskiego, Trzebnicka, Pomorska, Dembowskiego,

ZZK
Pracownicy ZZK będą działać na bieżąco.

·        Jeżeli dostaniemy sygnał, że coś dzieje się na naszym budynku – będziemy reagować.

·        Najemcy ZZK w przypadku wystąpienia awarii (czyli np. zalania, przeciekającego dachu)
powinni dzwonić do swojego Biura Obsługi Klienta (mamy 6 lokalizacji w zależności od osiedla).

·        Po godzinach pracy biur, najemcy mogą dzwonić na numery alarmowe.

• BOK NR 1
ul. św. Antoniego 19, rejon A, B,
tel. 71 769-68-22
telefon alarmowy: 693 912 746
e-mail: bok1@zzk.wroc.pl

• BOK NR 2

ul. Otwarta 3-5, rejon H, I
tel. 71 328-99-11
telefon alarmowy: 693 912 745
e-mail: bok2@zzk.wroc.pl

• BOK NR 3

ul. Karola Miarki 7, rejon F,G
tel. 71 772-42-50
telefon alarmowy: 693 912 754
e-mail: bok3@zzk.wroc.pl

• BOK NR 5

ul. Brzeska 8-10, rejon Ł
tel. 71 342-64-50
telefon alarmowy: 693 912 748
e-mail: bok5@zzk.wroc.pl

• BOK NR 7

ul. Papiernicza 9-11 , rejon R
tel. 71 771-91-30
telefon alarmowy: 605 034 380
e-mail: bok7@zzk.wroc.pl

• BOK NR 9

ul. Hallera 149,  rejon O, P, S, T, U
tel. 71 798 69 70 wew. 100, 116
telefon alarmowy: 601 506 270
e-mail: bok9@zzk.wroc.pl
Wrocławskie Mieszkania
·        regularnie czyści w ramach prac konserwacyjnych studzienki kanalizacyjne
·        wykonuje przeglądy i naprawy dachów
·        prowadzi bieżącą pielęgnację zieleni oraz na bieżąco sprawdza stan fitosanitarny drzew, celem uniknięcia podczas ulewnych deszczy czy silnych wiatrów powstawania wyłomów,
·        prowadzi rekultywację terenów zdegradowanych, celem zwiększenia powierzchni retencji wody deszczowej,
·        informuje mieszkańców, głównie użytkowników ogródków kwiatowo-warzywnych (przede wszystkim w okresie wiosennym, kiedy jest prowadzony nabór wniosków), o możliwości przystąpienia do programu „Złap deszcz” realizowanego przez Wydział Klimatu i Energii UM,

MPWiK
·        przygotowanie zbiorników retencyjnych przy ul. Długiej do przyjęcia nadmiarowych opadów deszczu. Zbiorniki mogą przyjąć z kanalizacji maksymalnie 60 tys. m3 ścieków pogody deszczowej i przesyłają je do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, kiedy ta jest mniej obciążona pracą,
·        kompletowanie nadmiarowych ekip pogotowia wodociągowego, które będą działać na terenie miasta w okresie wzmożonych opadów,
·        sprawdzana jest sprawność całego sprzętu MPWiK Wrocław, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizować ich skutki,
·        realizowane są bieżące przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej,
·        sprawdzana jest drożność sieci kanalizacyjnej i prowadzone jest hydrodynamiczne czyszczenie sieci,
·        analizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia. Ekipa brygad MPWiK będzie skupiona w pierwszej kolejności właśnie na nich.
·        wszystkie zgłoszeń mieszkańców w okresie opadów będą rejestrowane przez Dyspozytornię MPWiK – bez względu na to, czy w danym momencie będą dysponowane wyjazdy służb pogotowia

MPK
·        każda z zajezdni dostała polecenie by upewnić się, że we wszystkich wozach są nowe, działające wycieraczki i odpowiednio działająca wentylacja kabiny kierowcy lub motorniczego.
·        w stałym kontakcie z innymi jednostkami w sprawie odpływów pod wiaduktami
·        podobnie w sprawie odpływów drogi w ul. Kozanowskiej i innych newralgicznych miejscach
·        nie zakładają zmian w kursowaniu naszych pojazdów,
·        nie wprowadzają wyłączeń linii czy tras na zapas,

·        zespół Nadzoru Ruchu będzie w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować schematy.
·        w miejscach, w których będzie zbierała się woda, gdzie motorniczowie i kierowcy będą zgłaszali problemy z pokonywaniem kałuż, tam będziemy wysyłali nasz radiowóz, by mógł oceniać sytuację w ruchu, a gdy będzie to potrzebne, inicjował zmiany w kursach (np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic itd)
·        przewidują zwiększenie sił zaplanowanych do czyszczenia infrastruktury torowej. Wraz z wodą, w szynach zbiera się również piach, przepływa on dalej do mechanizmów i zapycha zwrotnice.
·        bieżąca informacja o tym co dzieje się na mieście, jakie zmiany wprowadzane są w kursowaniu, gdzie prowadzimy objazdy itd.
Jednostki OSP
Sprawdzono sprawność sprzętu (pompy do pompowania wody oraz agregatów prądotwórczych) oraz sprawdzono dostępność ratowników na cały weekend.

Exit mobile version