Rok 2025 – Rokiem Pojednania we Wrocławiu

Fot. Pixabay

Na sesji Rady Miejskiej Wrocławia Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Pojednania, który będzie upamiętniać m.in. 60. rocznicę wymiany listów pomiędzy biskupami polskimi a niemieckimi. Ten historyczny dialog z 1965 roku, w którym padły słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, stał się fundamentem polsko-niemieckiego pojednania po II wojnie światowej.

Andrzej Jerie, dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, zaznaczył, że obecnie jesteśmy świadkami wielu sytuacji konfliktowych wymienił m.in. wojnę na Ukrainie, konfliktów politycznych w naszej Ojczyźnie, braku pojednania w rodzinach. Wskazane zostały także ważne rocznice w 2025 roku: 85. rocznica rozpoczęcia II Wojny Światowej, a 20 lat po zakończeniu wojny z Wrocławia wychodzi dokument, w którym padają znamienite słowa: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Dokument ten do dzisiaj jest inspiracją do wielu działań na rzecz pokoju i pojednania, a teraz jest także kandydatem na listę UNESCO. Jest to też 45. rocznica powstania „Solidarności”.

Obchody organizowane przez wrocławskie środowiska kościelne i kulturalne mają na celu przypomnienie znaczenia tamtego wydarzenia, a także kontynuację dialogu i promowanie idei pojednania w dzisiejszym świecie. W planach znajdują się liczne konferencje, wystawy i inicjatywy edukacyjne. Szczególną rolę odegrają Muzeum Archidiecezjalne oraz Centrum Historii Zajezdnia.

Przedstawiciele Kościoła oraz władz Wrocławia podkreślają, że Rok Pojednania będzie okazją do refleksji nad tym, jak przeszłość może inspirować współczesne działania na rzecz pokoju i współpracy między narodami.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content