Samorząd województwa dolnośląskiego ogłosił nowy, 5-letni program stypendialny. Jest on adresowany do uczniów uzdolnionych w naukach ścisłych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jego wartość to 24 miliony złotych a skorzysta z niego łącznie 1500 osób. W konferencji prasowej uczestniczył wicemarszałek Wojciech Bochnak oraz Dolnośląski Kurator Oświaty Ewa Skrzywanek i dyrektor DODN dr Katarzyna Pawlak-Weiss.
– Kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny, dlatego bardzo cieszę się, że udało nam się zakończyć prace nad Dolnośląskim Programem Stypendialnym. Jest to projekt zupełnie inny niż poprzednie, bo w końcu u jego podstaw legło wyrównywanie szans. Ogłaszamy zatem pierwszy nabór.Środki te trafią więc do młodzieży, która z uwagi na różne okoliczności ma trudniejszy start w dorosłość niż jej rówieśnicy. Są to nie tylko trudniejsze warunki materialne, ale także niepełnosprawności, niepełne rodziny, rodziny wielodzietne czy dzieci z problemami w socjalizacji. Potrzebowaliśmy takiego nowatorskiego programu i zachęcam do składania wniosków – mówi Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Każdy uczeń zakwalifikowany do programu otrzyma stypendium o wysokości 10 tyś zł. Jednak wsparcie finansowe to tylko jeden z elementów programu. Druga część to przepustka do dwuletnich zajęć merytorycznych i warsztatów na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie DSW, które są partnerami projektu. Każdy uczeń przez pierwszy rok trwania stypendium przejdzie cykl ćwiczeń, zajęć oraz szkoleń dla Młodych Innowatorów na Politechnice, zaś w drugim roku otrzyma indywidualną opiekę tutora z DSW, który będzie dojeżdżał do ucznia oraz wesprze go w zakresie rozwoju psychospołecznego.
– Ważnym elementem wsparcia w tym projekcie jest tutoring. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, rozwojowe młodych uczniów i adeptów przyszłych uczelni wyższych. Ten element wzmacniający jest dzisiaj niezwykle ważny, ponieważ wsparcie psychologiczne jest priorytetem rządu i jest on dla nas istotny także w edukacji, bo jeśli nie czujemy się dobrze, to nie będziemy osiągać dobrych wyników w nauce. Widzimy ogromny problem w edukacji wczesnoszkolnej, gdzie zaczynają się nauki ścisłe. Naczelnym dobrem jest zawsze dobro dolnośląskich uczniów i temu ma służyć ten program, który oceniam jako bardzo dobry – mówi Ewa Skrzywanek, Dolnośląski Kurator Oświaty.
Do programu rocznie zakwalifikowanych zostanie 300 uczniów. Każdy powiat na podstawie algorytmu jakościowo-ilościowego otrzymał określoną liczbę miejsc w programie stypendialnym. Aby uczeń mógł wziąć udział w projekcie, musi spełniać łącznie kryteria naukowe oraz socjalne.
– Termin na składanie wniosków jest od 1 września do 30 września. W zależności od tempa napływania wniosków, rozważymy przedłużenie tego terminu. Wnioski proszę składać do Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz naszych placówek w Legnicy, w Wałbrzychu, w Jeleniej Górze. Instruktarz do wniosków oraz kryteria naboru znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej – mówi dr Katarzyna Pawlak-Weiss.
Obecnie na Dolnym Śląsku jest 31 331 uczniów klas 6. Cele szczegółowe programu to: poprawa efektywności kształcenia uczniów szkół podstawowych, co w przyszłości zwiększy szanse na zatrudnienie, rozwijanie uzdolnień związanych z przedmiotami ścisłymi, umiejętności praktycznych, zdolności analitycznych oraz kompetencji miękkich uczniów, zwiększenie aspiracji edukacyjnych i aktywności młodzieży kształcącej się w szkole podstawowej.
Mat. Pras.