Będą prostsze przepisy dot. odbudowy po zniszczeniach popowodziowych
23 września 2024Foto: Mat. Pras. Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
We Wrocławiu odbyło się spotkanie władz rządowych i samorządowych oraz reprezentantów branży budowlanej. Główne tematy spotkania dotyczyły współpracy między rządem, samorządami, a sektorem prywatnym, mającej na celu szybkie i skuteczne działania na rzecz odbudowy zniszczonych obszarów. Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Paszyk, zapowiedział m.in. uproszczenia w procedurach dotyczących remontów i odbudowy zniszczonych budynków oraz przyspieszenie prac związanych z usuwaniem nagromadzonych odpadów.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, podkreślił, że choć woda ustępuje, pojawiają się nowe wyzwania związane z oceną przydatności budynków do dalszego użytkowania.
– Kolejnym wyzwaniem, na które zwrócono uwagę, jest ogromna ilość odpadów, które zalegają na ulicach – dodaje Minister Krzysztof Paszyk.
Minister zapowiedział także uproszczenia w procedurach dotyczących remontów i odbudowy zniszczonych budynków.
Marszałek Paweł Gancarz podkreślił, jak istotna jest obecność przedstawicieli rządu w terenie podczas tak krytycznych momentów.
Marszałek Gancarz zaapelował również o właściwe kierowanie pomocy humanitarnej. Zaznaczył, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest dostarczanie jej do hubów regionalnych, skąd będzie rozprowadzana w odpowiednich momentach i miejscach.
Podkreślił również, że wiele obszarów Dolnego Śląska, choć dotkniętych powodzią, nadal może funkcjonować turystycznie. Apelował do branży turystycznej oraz turystów, aby nie odwoływali swoich rezerwacji w regionie, który poza kilkoma gminami dotkniętymi powodzią, jest w pełni funkcjonalny i gotowy na przyjęcie gości.
Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował, że szczyt fali powodziowej opuścił już województwo dolnośląskie i znajduje się obecnie na terenie województwa lubuskiego.
Koordynacja działań, jak zaznaczył wojewoda, jest kluczowa w sytuacjach kryzysowych.
Wojewoda podkreślił, że do Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju trafiło już 51 milionów złotych na pokrycie szkód związanych z powodzią.
Na terenie Dolnego Śląska ewakuowano już 2135 osób, które obecnie znajdują schronienie u rodzin, przyjaciół lub w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.
– Fala powodziowa minęła już Wrocław, minęła Dolny Śląsk, ale przed nami trudniejsze zadanie. Stoimy teraz u progu odbudowy tego, co przez tę wodę zostało zniszczone – dodaje Michał Rado, wicemarszałek.
Dyrektor generalny Pracodawców RP Maciej Klóska, podkreślił, że polski biznes szybko zareagował na powódź, która dotknęła Dolny Śląsk.
Wojciech Smoliński, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podkreślił, że nie tylko spółka zrzeszone w WSSE, ale także inne strefy ekonomiczne, zadeklarowały wsparcie finansowe i rzeczowe.
– Deweloperzy do tej pory budowali. Teraz, mamy nadzieję udowodnić wszystkim, że potrafimy również odbudowywać – mówi Tomasz Stoga, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W walce ze skutkami powodzi i odbudowie kluczowa jest współpraca rządu i samorządu, ale również organizacji branżowych. Marszałek zakończył apelując o wsparcie turystyczne Dolnego Śląska: „Zapraszamy na Dolny Śląsk, który jest wielkim, pięknym województwem, a pomimo obrażeń, turystycznie jesteśmy wydolni, aby Państwa obsłużyć”.
Transmisja: