Site icon Radio Rodzina

HUB Pomocy dla Powodzian

mat. prasowe

Hub Pomocy dla powodzian, uruchomiony już w poniedziałek we Wrocławiu przy ul. Tynieckiej, każdego dnia gromadzi artykuły najpilniejszej potrzeby i przekazuje je na południe Dolnego Śląska, które najbardziej ucierpiało w powodzi.

Z całego kraju płynie wielka pomoc. Ten odruch serca jest ogromny i bardzo potrzebny, dlatego niezbędna jest dobra koordynacja tego wsparcia. Marszałek Paweł Gancarz wspólnie z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki zorganizowali tutaj HUB przeładunkowy, gdzie trafiają dary z całej Polski. Prosimy, aby z pomocą docierać właśnie do HUBów, w ten sposób łatwiej jest nam nią potem zarządzać – apelował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Samorządowcy zdają egzamin w tej trudnej sytuacji. Na Pana ręce panie marszałku kieruję podziękowania dla wszystkich wspólnot samorządowych w Polsce – dodał wicepremier.

Hub gromadzi, sortuje i dystrybuuje ogromne ilości darów przekazywanych zarówno od instytucji, samorządów, ale także od partnerów zagranicznych. Znalazło się wśród nich m.in. ponad 100 ton wody, 250 agregatów prądotwórczych oraz łopaty, szczotki i narzędzia dla grup zajmujących się porządkowaniem terenów po powodzi.

Mówi Marek Łapiński – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Wiceprzewodniczący Klubu Koalicja Obywatelska.

https://www.radiorodzina.pl/wp-content/uploads/2024/09/01_hub-1.mp3

Wszystkie instytucje ministerstwa infrastruktury współdziałają ze służbami w tej trudnej sytuacji. Skupiamy się na miejscach, gdzie dociera fala powodziowa. Wczoraj byliśmy w Głogowie i tam przez całą noc walczyliśmy o zachowanie połączenia kolejowego. Niestety nie udało się to i musieliśmy wyłączyć tę linię. Taka sytuacja może potrwać do wtorku – informował Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.

Do HUBów trafiają również ogromne ilości chemii przemysłowej, środków dezynfekcyjnych oraz środków higieny osobistej, które są bardzo potrzebne na terenach popowodziowych. Dodatkowo, oczywiście artykuły spożywcze, ubrania, artykuły dla dzieci, a także łóżka polowe i materace. Dzięki wsparciu logistycznemu wojska i zaangażowaniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, pomoc regularnie i sprawnie trafia do najbardziej potrzebujących.

Od tygodnia wspólnie z obecnymi tu przedstawicielami rządu stawiamy czoła temu ogromnemu kryzysowi i nieszczęściu, jakie przyniosła nam powódź. Już w pierwszych dniach uruchomiliśmy HUBy pomocowe podobne jak ten, w którym się znajdujemy. Działają one w Wałbrzychu i Jeleniej Górze, a w Lądku-Zdroju działa punkt koordynacyjny. Apeluję do wszystkich chcących nieść pomoc – kontaktujcie się właśnie z tymi miejscami, to pozwoli nam mądrze i skutecznie skoordynować nasze działania – dodał Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

mat. prasowe

Exit mobile version