Mieszkańcy powiatu wrocławskiego przebadani

Mat. Pras.

Sztandarowym projektem Powiatu Wrocławskiego jest cykl akcji medycznych pn. „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”. Tegoroczne wydarzenie to już siódma edycja. Celem akcji jest popularyzacja profilaktyki zdrowotnej i bezpieczeństwa oraz integracja społeczna. Podczas wydarzenia, które od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dostępne są nie tylko bezpłatne badania i porady lekarskie dla mieszkańców powiatu wrocławskiego, ale w tym roku zaplanowane zostały również działania towarzyszące związane m.in. z promocją produktów lokalnych, okolicznych klubów sportowych i zajęć kulturalnych. We wrześniu odbyły się 2 z 3 planowanych akcji w Gminach: Siechnice i Kobierzyce. Z uwagi na zagrożenie powodziowe ostatnia planowana „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim”, która miała się odbyć 15 września br. w Jordanowie Śląskim, decyzją Zarządu, została odwołana. 

– Oferowaliśmy szeroki wachlarz badań i porad lekarskich. Dostępne były m.in. badania densytometryczne, trychologiczne, wydolności płuc, badanie wzroku, cytologia, badanie przesiewowe stóp dzieci, badania i konsultacje dietetyczne, fizjoterapeutyczne i dermatologiczne, przeglądy stomatologiczne dzieci. Prowadzone były także fantastyczne warsztaty dla najmłodszych w zakresie zdrowego żywienia. Kobiety od 34 tygodnia ciąży mogły skorzystać z wypożyczenia sprzętu do domowego KTG, było to możliwe dzięki realizacji naszego kolejnego programu. Co ważne – wszystkie badania i konsultacje były całkowicie bezpłatne. Warto zwrócić uwagę, na to, że wydano aż kilkadziesiąt zaleceń do dalszej diagnostyki. Osobiście brałem udział w jednym z wydarzeń, gdzie rozmawiałem z wieloma osobami, które potwierdzały jak ważne są tego typu działania umożliwiające szybki, bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Z dumą przyznaję, że podczas „Białej Niedzieli w Powiecie Wrocławskim” można zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także pomóc innym – oddając krew. W ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa nasi mieszkańcy mogli oddać krew w Siechnicach i z raportów RCKiK wynika, że krew oddała tam rekordowa ilość osób. W sumie z badań i z konsultacji w trakcie tych dwóch wydarzeń skorzystało ok. 700 dorosłych i dzieci. – mówił  Włodzimierz Chlebosz, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Z badań mogli skorzystać nie tylko dorośli, ale przygotowano też ofertę dedykowaną dzieciom. Dla rodziców i ich pociech przygotowane było stoisko, przy którym dzieci w formie warsztatów zapoznawały się z zasadami zdrowego żywienia. Dodatkowo rodzice mogli porozmawiać z psychodietetykiem na temat motywacji, psychologii zmiany i zaburzeń odżywiania. Kolejnym działaniem w kierunku zadbania o zdrowie najmłodszych był postój Dentobusa, w którym dzieci i młodzież do 18 r.ż. uzyskały bezpłatny przegląd jamy ustnej oraz w formie instruktażu uczyły się jak prawidłowo zadbać o stan uzębienia. Innym badaniem skierowanym do dzieci było bezinwazyjne badanie stóp, podczas którego fizjoterapeuta ocenił stan i kształt stóp.

Na stoisku Wojewódzkiego Oddziału NFZ można było szybko i sprawnie zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz otrzymać pakiety informacyjne o programach profilaktycznych. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna edukowała młodszych i starszych, w zakresie w zakresie skutecznego przeciwdziałania zakażeniom. Na stoisku Fundacji DKMS istniała możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku i uzyskania potrzebnych na ten temat informacji.

Policjanci z Komendy Miejskiej we Wrocławiu znakowali rowery oraz odpowiadali na pytania dotyczące zagrożeń, a także profilaktyki w miejscu wypoczynku.

Powiatowy Rzecznik Konsumenta udzielał konsultacji, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie propagowali ideę tworzenia rodzinnej pieczy zastępczej oraz budowania sieci wsparcia wolontarystycznego dla wychowanków przebywających w strukturach rodzinnej pieczy zastępczej, natomiast przedstawiciele Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich promowali usługi skierowane do osób z niepełnosprawnościami.

„Część leczenia zależy od woli wyleczenia”, taką zależność już w starożytności zauważył rzymski filozof Seneka Młodszy. Niemniej ważne jest wykonanie pierwszego kroku i udanie się do specjalistów jeszcze na etapie działań profilaktycznych. Takie są założenia projektu medyczno-profilaktycznego Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim, podczas której pragniemy przypomnieć, że o zdrowie należy dbać nie tylko wtedy kiedy zauważamy niepokojące objawy. Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle istotnym aspektem zachowania dobrej kondycji. Obejmuje ona wszelkie zachowania i działania, które zapobiegają chorobom oraz umożliwiają wczesne wykrywanie i leczenie. Ponad 50 procent naszego zdrowia zależy od stylu życia, systematycznych badań profilaktycznych, eliminacji lub minimalizacji czynników wpływających na rozwój schorzeń.

W sumie z badań i z konsultacji w trakcie tych dwóch wydarzeń skorzystało ok. 700 dorosłych i dzieci. Bardzo cieszymy się z tak licznej frekwencji w bezpłatnych badaniach i konsultacjach medycznych, pokazuje ona, iż działania w zakresie promocji zdrowia, edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób są dla mieszkańców Powiatu Wrocławskiego bardzo ważne.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content