Site icon Radio Rodzina

Kolejne komunalne kamienice odzyskają blask

Foto: Mat. Pras.

Kompleksowe remonty szesnastu kamienic za ok. 35 milionów złotych – oto kolejny duży projekt w ramach miejskiego programu PoWROty kamienic. Tym razem planowane są duże inwestycje w zasób komunalny na Nadodrzu, w rejonie elektrociepłowni. 

Wrocław już w sierpniu zapowiadał, że do 2029 roku wyremontuje sto kamienic komunalnych za łącznie około ćwierć miliarda złotych. Na początek na listę trafiły 22 budynki z osiedli: Kleczków, Huby, Plac Grunwaldzki, Karłowice, Księże, Przedmieście Oławskie. Wkrótce powstanie dokumentacja projektowa na ich remonty. W wypadku Nadodrza działania są bardziej obszarowe. Do remontu idą budynki z trzech kwartałów zabudowy, zajmujących powierzchnię niecałych dwóch hektarów. Ta szesnastka kamienic znajduje się w rejonie ulic Ptasiej, Kurkowej, Podwórcowej oraz Placu Strzeleckiego. 

W ostatnich latach wiele w tym rejonie miasta zmieniło się na lepsze, ale efekt wciąż jest daleki od końcowego. Dlatego przyspieszamy te zmiany całościowym programem. Nie chodzi nam tylko o kamienice. Docelowo również o remonty tutejszych wnętrz podwórzowych i chodników – mówi prezydent Jacek Sutryk. – To nie tylko remonty elewacji czy dachów, ale też wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych w częściach wspólnych. Zlikwidujemy toalety na korytarzach tam, gdzie takie jeszcze są. Zapewnimy łazienki w tych lokalach, gdzie ich jeszcze nie ma – dodaje prezydent.  

Projekt Ptasia to szesnaście kamienic, spośród których tylko dwie nie figurują w gminnej ewidencji zabytków. Dwie najstarsze zbudowano jeszcze w latach 70-80. XIX wieku. Cała szesnastka to stuprocentowa własność gminy Wrocław. Zadanie prowadzi Zarząd Zasobu Komunalnego, który zleci opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na remonty i przebudowy tych budynków. Ta dokumentacja będzie gotowa w 2025 roku. 

W programie jest między innymi kamienica przy Kurkowej 61/63, gdzie niedawno wyremontowano dach, elewację frontową i udało się uzyskać spektakularny efekt wizualny z zewnątrz: odnowiono sztukaterie, a budynek od ulicy otrzymał charakterystyczny niebieski kolor. – To dopiero początek. Przed nami jeszcze remont i ocieplenie elewacji od podwórza, a także prace wewnątrz budynku, które również wymagają projektu. Ten obiekt zostanie potraktowany kompleksowo, tak jak cała pozostała piętnastka – wyjaśnia dyrektor ZZK Andrzej Margielewski.     

Podobnie jak inne kamienice w ramach tego zadania, Kurkowa 61/63 została wcześniej podłączona do sieci ciepłowniczej. Źródła ogrzewania wymieniano w tej okolicy głównie w latach 2021-2022 z pieniędzy gminy Wrocław oraz funduszy UE (w ramach programu ZIT). W połączeniu z remontami i ociepleniami elewacji czy dachów budynki będą bardziej efektywne energetycznie.   

Które dokładnie kamienice idą do remontu? Zgodnie z nazwą Projekt Ptasia, najwięcej adresów jest właśnie przy tej ulicy, szczególnie w okolicach targowiska (Ptasia 9, 11, 13, 14, 15, 25, 27 i 38). Kolejne przy Kurkowej, czyli przy ulicy, gdzie w ostatnich latach standard przestrzeni i zamieszkiwania wyraźnie się poprawił, ale wciąż jest co remontować (Kurkowa 34, 61/63, 65, 67, 69). Kolejny adres to Podwórcowa 11. Dwa kolejne budynki wytypowane do projektu stoją w południowej pierzei Placu Strzeleckiego (6 i 8). 

Skala robót przy poszczególnych kamienicach jest bardzo zróżnicowana. Niektóre są już np. po remontach elewacji, ale wciąż wymagają robót wewnętrznych. Do 2028 roku gmina Wrocław planuje też pójść za ciosem i wyremontować tutejsze wnętrza podwórzowe: zarówno w kwartale Ptasia – Kurkowa – Plac Strzelecki, jak i Ptasia – Pomorska – Plac Strzelecki – Podwórcowa ma się pojawić oświetlenie, urządzenia komunalne, wyremontowane nawierzchnie, zieleń.    

Zakres prac zaplanowanych w tych budynkach: 

Mat. Pras.

Exit mobile version