Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku
8 października 2024Fot. fundacja4wyznan.pl
Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” we Wrocławiu zaprasza na spotkanie pt. „Ryzyko Sztuki”. Gościem najbliższego salonu będzie artysta-malarz i animator wydarzeń kulturalnych, Mariusz Mikołajek.
Spotkanie odbędzie się czwartek 10 października o godz. 19:00 w klasztorze OO. Paulinów przy ul. św. Antoniego 30 (salka na górze). Gościem Salonu będzie Mariusz Mikołajek, artysta-malarz, animator wydarzeń kulturalnych, zaliczany do grona najwybitniejszych polskich artystów. Jedną z najważniejszych, aczkolwiek nie jedynych, inspiracji dla Mariusza Mikołajka jest sfera duchowa, chrześcijaństwo.
Salon poprowadzi Stanisław Rybarczyk, prezes Fundacji Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań, nagrodzony w tym roku przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia „Diamentem Wrocławia”. Z kolei Fundacja decyzją kapituły otrzymała „Laur Wrocławia”.
Wstęp wolny, zapraszamy serdecznie!
Mariusz Mikołajek (ur. 5 lutego1958 we Wrocławiu) – polski artysta malarz, animator wydarzeń kulturalnych.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dzisiejsze ASP Wrocław) zakończył obroną dyplomu w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego (1984). Miejscem obrony była Kolegiata Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Obrazy zostały zarekwirowane przez SB, która próbowała doprowadzić do unieważnienia dyplomu artysty. Wcześniej próbowano usunąć go z uczelni za udział w manifestacji antykomunistycznej. W latach osiemdziesiątych brał udział w niezależnym obiegu sztuki.
Jego malarstwo sytuuje się między sztuką przedstawieniową, a abstrakcją. Tematem jest człowiek, jego emocje i relacje. Egzystencjalny wymiar ludzkiego istnienia. Artysta podkreśla rolę światła w budowaniu swojej twórczej wypowiedzi. Ważną częścią działalności Artysty są działania paraplastyczne i animacja wydarzeń kulturalnych (od 2013 w ramach działania Fundacji OK., art).
Przez dziesięciolecia swojej pracy twórczej Mikołajek był artystą niezależnym. Outsiderem odpornym na chwilowe mody czy dobrze sprzedające się trendy. Jego sztuka jest autentyczna, uczciwa i nie poddająca się żadnym presjom. Szalenie ciekawe jest połączenie podlegających tak wysokim standardom osobistych prac malarza z drugą ścieżką jego działalności poświęconą animowaniu wspólnych działań w obszarze sztuki z ludźmi z najróżniejszych środowisk.
Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Prace jego zostały zakupione do wielu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą. Między innymi: Muzeum Narodowe w Krakowie zakupiło 3 obrazy z Serii Obozowej w 1999. A praca Po numeracji 8” zawisła w Muzeum Narodowym w Krakowie nowo otwartej Galerii Sztuki Współczesnej XX i XXI w ( 14 października 2021), obok takich wybitnych artystów jak Andrzej Wróblewski, czy Jonasz Stern. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakupiło prace artysty z ostatniego okresu (cykl; ”Windows” ). Były one eksponowane na wystawie zbiorów Zachęty w Muzeum Współczesnym Wrocław w 2021 roku. Jego prace posiada w stałej ekspozycji Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, pięć prac jest w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i Galeria Sztuki Sakralnej w Kielcach w swoich zbiorach ma Mikołajka. Ocalały z lat stanu wojennego cykl prac graficznych zakupiło Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Obraz artysty w 2019 roku został zakupiony przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i jest eksponowany w Ratuszu Wrocławskim. Sporą część prac artysta sprzedał zagranicznym klientom – prace są m. In. w prywatnych zbiorach w Niemczech, Danii, Szwecji, Kanadzie, USA, Brazylii , Hiszpanii, czy Włoszech (90% cyklu Stan Wojenny z lat 1982-85 został zakupiony do prywatnej kolekcji w Mediolanie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatem medalu Gloria Artis przyznanego przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w 2014 roku za wybitne osiągnięcia na polu kultury i sztuki.
Wybrane nagrody i wyróżnienia
Honorowa Nagroda Konrada Jarodzkiego – Komisarza Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa Młodych „Droga i Prawda” (1985)
Złoty Medal za całokształt twórczości, VII Biennale Sztuki Sakralnej BWA Gorzów Wlk. 2000r.
Nominowany do nagrody za Wystawę Roku 2003 ZPAP . . Wystawa „Ruchome. Nieruchome.Obrazy” w przestrzeni kina Helios ( obecnie ”Nowe Horyzonty”) .
Nagroda za Wystawę Roku Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, Wystawa „Zawsze początek” w Browarze Mieszczańskim (2009)
Brązowy medal Gloria Artis (2014)
Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia 2018
Wybrane wystawy indywidualne
„Zawsze początek. Spotkanie” – Stara Kopalnia, Wałbrzych (2019)
„Cały ten jeans” – Galeria Miejska, Wrocław (2015)
„Miejsce” – BWA Wrocław, Galeria Awangarda, Wrocław (2013)
„Zawsze początek” – Browar Mieszczański, Wrocław (2009)
Galeria Bram, Aalborg, Dania (2007)
„Przestrzeń odkupiona”, Muzeum Miejskie, Ratusz, Wrocław (2005)
Wybrane wystawy zbiorowe
„Znaki Apokalipsy” – Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2020)[7]
„Statek Robinsona” międzynarodowa wystawa Galerii Miejskiej w budynku Muzeum Architektury we Wrocławiu (2019)
Art. WORK / PL–UA, Artyści o pracy, Galeria Miejska Wrocław – MystetskyiArsenal Kijów (2017)
Teraz Sztuka / Art Now!, Parlament Europejski, Bruksela (2009) – wystawa z okazji 100–lecia ZPAP
„W drodze do wolności 1966–1994” – Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz (2009)
Wystawa polskiej sztuki współczesnej – Muzeum Narodowe w Krakowie (2009)