Jeszcze w październiku rozpoczną się prace związane z drugim etapem rewitalizacji Bastionu Skawowego. Prace zrealizuje firma Castellum z którą miasto właśnie podpisało umowę. To właśnie ta firma była odpowiedzialna za pierwszy etap rewitalizacji tego historycznego miejsca. Przypomnijmy, drugi etap prac obejmuje kompleksowy remont i przebudowę budynku toalety oraz zagospodarowanie i uporządkowanie terenu wzgórza. Prace realizowane będą w zamkniętej dotychczas części, dlatego nie powinny generować utrudnień dla zwiedzających.
Mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Bastion Sakwowy został otwarty 8 czerwca po trwającym ponad 2 lata pierwszym etapie rewitalizacji, który objął m.in. kolumnadę i pawilon persytylowy. Ta część prac kosztowała ponad 30 mln złotych, ale dzięki temu Wrocław wzbogacił się o nową atrakcję turystyczną, która zachwyca turystów i zdobywa serca mieszkańców. Na terenie obiektu działa już kawiarnia, a wkrótce otwarta zostanie restauracja. Miasto od początku zaznaczało, że rewitalizacja jest podzielona na etapy, dlatego teraz przystępuje do realizacji kolejnego etapu – obejmującego budynek toalety, będący częścią obiektu, który pochodzi z 1897 roku. W ramach tego zadania uporządkowany zostanie też teren wzgórza.
– Ruszamy z kolejnymi pracami na Bastionie Sakwowym. Po obecności wrocławianek i wrocławian w czasie otwarcia po zakończeniu pierwszego etapu wiemy, że wszystkim bardzo zależy, by zrewitalizować to niezwykłe miejsce w sercu Wrocławia. W czasie spotkania mieszkańcy przytaczali swoje wspomnienia o tym obiekcie. Wielu mówiło, że w tak znakomitej formie w jakiej jest obecnie, obiekt nie był nigdy. Ale prezydencie… trzeba jeszcze to i to…Zgadzam się w pełni! teraz pora na kolejny etap. Szybko i tanio nie będzie. To tkanka zabytkowa, jak odnawiać to nie ma miejsca na półśrodki. Tempo prac będzie zależało od naszych możliwości finansowych, szukamy też zewnętrznych źródeł finansowania. Mamy cel, by ostatecznie całe wzgórze z Bastionem mogło funkcjonować tak jak np. tereny wokół Hali Stulecia i Pergoli. – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Ekipy remontowe wrócą na Bastion Sakwowy jeszcze w październiku. W pierwszych tygodniach skupią się głównie na pracach rozbiórkowych w nieczynnym obecnie budynku toalet, obiekt przejdzie bowiem gruntowny remont, powstaną tam toalety dla kobiet, mężczyzn i osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się też udogodnienia dla osób z małymi dziećmi. Do wykonania jest też szereg prac w pobliżu toalet i na terenie samego wzgórza. Prace realizowane będą w zamkniętej dotychczas części, dlatego nie powinny generować utrudnień dla zwiedzających.
– Poza przebudową budynku toalet, renowację przejdzie mur pomiędzy tym obiektem, a obserwatorium. Odnowimy też balustrady i schody w tej części bastionu. Zagospodarujemy również teren samego wzgórza o powierzchni ponad 2,5 tys mkw., poprzez remont i przebudowę ścieżek północnej i południowej. Odnowimy też podstawę po budynku gloriety wraz ze schodami. Na koniec zamontujemy dodatkowe oświetlenie, ławki. Rozbudujemy monitoring zewnętrzny. – wylicza Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Zadanie 1: Remont i przebudowa budynku toalety
- Przebudowa budynku toalety w celu stworzenia ogólnodostępnych sanitariatów damskich, męskich oraz dla osób z niepełnosprawnościami.
- Renowacja muru za budynkiem toalety oraz istniejącej balustrady.
- Przebudowa i renowacja schodów przy budynku obserwatorium oraz balustrady.
- Montaż balustrady wzdłuż ścieżki od ul. Nowej do budynku toalety z pochwytem dla osób z niepełnosprawnościami.
- Oświetlenie ścieżki od ul. Nowej do budynku toalety.
Zadanie 2: Zagospodarowanie terenu wzgórza
- Remont i przebudowa ścieżek, chodników i dojść na terenie wzgórza.
- Przebudowa nawierzchni na szczycie wzgórza, wykonanie oświetlenia oraz monitoringu.
- Renowacja betonowej podstawy i granitowych schodów po budynku gloriety.
- Przebudowa południowej ścieżki/drogi, uwzględniająca nawierzchnię, oświetlenie oraz balustrady z pochwytem dla osób z niepełnosprawnościami.
- Przebudowa północnej ścieżki, uwzględniająca nawierzchnię, oświetlenie oraz balustrady.
- Instalacja elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablica informacyjna.
Firma Castellum na realizację prac będzie mieć 8 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że to obiekt zabytkowy i tym samym jest on bardzo wymagający od wykonawców. Dodatkowo prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, a ewentualne odkrycia w ramach inwestycji, mogą wpływać wielokrotnie na harmonogram prac. Jak przystało na obiekt z oddychającego miejskimi legendami Wrocławia, Bastion Sakwowy już podczas pierwszego etapu rewitalizacji ujawnił kilka sekretów.
W trakcie remontu ujawniono nieznane dotąd pomieszczenia pod kolumnadą. Ekipy remontowe odkryły też pozostałości jeszcze jednej fontanny, zupełnie nieznanej współczesnym wrocławianom. Jej nieckę znaleziono na poziomie parteru, w tzw. pawilonie perystylowym. Zdecydowano się na jej wyeksponowanie. Z kolei z prawej strony tego pawilonu, pod schodami, ujawniono relikty strzelnicy z jeszcze dawniejszego okresu, bo z XVI wieku. One także będą wyeksponowane.
Prace realizowane w ramach drugiego etapu będą kosztowały blisko 6 mln złotych. Tym razem środki w całości będą pochodziły z budżetu miasta.
Mat. Pras.